Odszkodowanie od dewelopera za opóźnienie budowy
Deweloperzy różnie tłumaczą problemy z terminowością z wydaniem lokalu mieszkalnego. Między innymi powołują się na niekorzystne warunki pogodowe. Nabywca lokalu powinien pamiętać o możliwości wystąpienia z roszczeniami przeciwko deweloperowi za opóźnienie budowy.
Zgodnie z przepisami tzw. “ustawy deweloperskiej” umowa deweloperska może zawierać określenie wysokości odsetek i kar umownych dla stron umowy deweloperskiej.
Od treści uzgodnień stron umowy deweloperskiej zależeć będzie, czy pewne postanowienia w niej się znajdą, czy też nie będzie o nich mowy. Gdy w umowie zastrzeżone zostaną kary umowne za opóźnienie w realizacji inwestycji, sytuacja jest dość prosta. Wówczas nabywca lokalu będzie mógł domagać się zapłaty kary umownej określonej w umowie. Zwykle kara umowna jest określona jako procent wartości budowanej nieruchomości.
Co jeśli nie ma kary umownej w umowie deweloperskiej?
Pewne uprawnienia będą przysługiwać nabywcy nawet pomimo braku kary umownej w umowie. Wówczas nabywca będzie miał możliwość dochodzenia roszczeń odszkodowawczych na zasadach ogólnych.
Nabywca lokalu może domagać się zwrotu kosztów, które zostały poniesione w związku z opóźnieniem oddania inwestycji. Jakie to będą koszty?
- Koszty wynajmu mieszkania w okresie oczekiwania na opóźniony odbiór mieszkania.
- Koszty wydłużonego okresu opłacania odsetek od umowy kredytu i innych.
- Utracone korzyści w postaci braku możliwości wynajęcia dotychczasowego mieszkania.
- Utracone zadatki na rzecz ekip remontowych, które wobec zmiany terminu wydania lokalu przez dewelopera nie mogły rozpocząć robót i odstąpiły od umowy.
- Wszystkie koszty inne wynikające z okoliczności danej sprawy poniesione wskutek opóźnienia.
Piotr STOSIO
---------------
Tekst pochodzi z mojego bloga odszkodowanieoddewelopera.pl
---------------
tel. 604 183 261