Odszkodowanie za wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony
Pierwszą rzeczą niezwykle ważną w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest odnotować datę, w której otrzymało się wypowiedzenie. Jest to niezwykle ważne ponieważ na ustalenie, czy pracodawca wypowiedział nam umowę zgodnie z prawem mamy dokładnie 21 dni od otrzymania wypowiedzenia.
Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę
Wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony powinno zawierać uzasadanienie na piśmie wskazujące przyczyny wypowiedzenia.
„Brak uzasadnienia albo pominięcie w uzsadanieniu przyczyny może zablokować prawcodawcy możliwość powoływania się na tą przyczynę w toku ew. procesu w sądzie. Jednakże zdarzają się przypadki, gdy Sąd uznaje przyczyny za tak doniosłe,że mimo ich niezawarcia, dopuszcza powoływanie się na nie przez pracodawcę, szczególnie jeżeli pracodawca udowodni, że poinformował pracownika o przyczynach w inny sposób. „
Możliwe żądania pracownika
Wytaczając pozew w Sądzie, w którym pracownik wykazuje, że wypowiedzenie mu umowy na czas nieokreślony było nieuzasadnione lub narusza przepisy, może domagać się:
-
ustalenia, że wypowiedzenie nie wywołało skutków – w konsenkwencji pracownik wraca do pracy,
-
odszkodowania.
Bezskuteczność wypowiedzenia umowy o pracę
Jeżeli pracownik nadal pracuje (nie upłynął okres wypowiedzenia) Sąd ustala, że wypowiedzenie nie wywołuje żadnych skutków i pracownik nadal pracuje, a za cały okres przysługuje mu wynagrodzenie, tak jakby nigdy nie otrzymał wypowiedzenia.
Jeżeli pracownik już nie pracuje, Sąd orzeka o przywróceniu go do pracy i ustala ile wynagrodzenia przysługuje mu za czas od zakończenia umowy do przywrócenia jednak nie więcej niż za 2 miesiące, a gdy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące - nie więcej niż za 1 miesiąc. Jeżeli z jakichś przyczyn przywrócenie jest niemożliwe, Sąd orzeka odszkodowanie.
Odszkodowanie
Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.
Kiedy można kwestionować wypowiedzenie umowy o pracę ?
Gdy wypowiedzenie narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę
Mowa tutaj między innymi o takich naruszeniach jak niezachowaniu formy pisemnej, ochronie kobiet w ciąży, ochronie przedemerytalnej, wręczeniu wypowiedzenia osobie przebywającej na zwolnieniu lekarskim, braku konsultacji wypowiedzenia z funkcjonującymi w zakładzie pracy związkami zawodowymi itd.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w ustaleniu, czy pracodawca naruszył przepisy przy wypowiedzeniu skorzystaj z pomocy .
Gdy wypowiedzenie jest nieuzasadnione
Wypowiedzenie przez pracodawcę umowy o pracę na czas nieokreślony musi być uzasadnione. Oznacza to, że pracoadwca musi mieć powód aby zwolnić takiego pracownika. Nie istnieje zamknięta lista powodów na podstawie, których pracodawca może zwolnić pracownika. Istotne jest aby powód wskazany w wypowiedzeniu rzeczywiście istniał.
Przykładowe powody wskazywane przez dotychczasowe wyroki to:
-
utrata zaufania,
-
przeciwwskazania lekarskie,
-
prowadzenie działalności konkurencyjnej,
-
odmowa podpisania umowy o zakazie konkurencji,
-
przekroczenie granic krytyki,
-
naruszenie obowiązków pracowniczych,
-
odmowa wykonywania polecenia,
-
brak umiejętności,
-
niewłaściwe wykonywanie obowiązków,
To czy dany powód wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony możemy uznać za wystarczająco uzasadniający wypowiedzenie tej umowy zależy od wielu czynników.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w ocenie uzasadnienia wypowiedzenia umowy o pracę skorzystaj z pomocy .
Jeżeli zainteresował Ciebie artykuł zobacz także moje artykuły na innych blogach .