Podwyższenie alimentów na dziecko- jak to zrobić ?

Alimenty na dziecko orzekane są w wyroku rozwodowym lub w odrębnym postępowaniu prowadzonym w przedmiocie zasądzenia alimentów. Ich wysokość ustalana jest na datę wyrokowania i uwzględnia aktualne na ten moment potrzeby dziecka oraz zarobkowe i majątkowe możliwości obowiązanego do alimentów. Jednak z biegiem czasu, w miarę rozwoju dziecka, rosną jego potrzeby, a co za tym idzie zwiększają się również koszty jego utrzymania. Jak w takiej sytuacji doprowadzić do podwyższenia alimentów ?

Musi nastąpić zmiana stosunków.

Klientom mojej kancelarii adwokackiej wskazuję, iż sprawy o podwyższenie alimentów są trudniejsze niż sprawy o ich zasądzenie. Wynika to z faktu, iż strona dochodząca podwyższenia alimentów musi wykazać tzw. „zmianę stosunków”. Oznacza to, iż sam upływ czasu np. kilku lat od orzeczenia alimentów może być niewystarczający aby doprowadzić do podwyższenia alimentów. Jako adwokat w takich sprawach staram się wykazać okoliczności, które wpływają na wysokość alimentów a które nie były brane pod uwagę przy ustalaniu ich wysokości np. z uwagi na fakt, iż w dacie wyrokowania nie były jeszcze aktualne. Są to np.:

  • rozpoczęcie przez dziecko nauki w szkole (jeżeli w dacie orzeczenia alimentów nie chodziło jeszcze do szkoły) z czym wiążą się dodatkowe wydatki związane z wyprawka, zajęciami dodatkowymi, itd.
  • nowe hobby, pasje dziecka np. zajęcia sportowe, basen, itd.;
  • choroba dziecka, konieczność stosowania specjalnej diety, zakup lekarstw (jeżeli takich wskazań nie było wcześniej);
  • okres szybkiego wzrostu dziecka skutkujący koniecznością częstej wymiany odzieży czy obuwia;
  • pogorszenie sytuacji finansowej rodzica sprawującego opiekę nad dzieckiem i/lub zwiększenie możliwości zarobkowych rodzica obowiązanego do płacenia alimentów.

Jak należy się przygotować do sprawy ?

Jako adwokat uczulam klientów mojej kancelarii na kwestie dowodowe- to bowiem strona dochodząca alimentów musi wykazać zmianę stosunków rzutującą na zwiększenie wydatków na utrzymanie małoletniego. Z mojego doświadczenia w pracy adwokata wynika, iż w tego typu sprawach znaczenie mają przede wszystkim dokumenty (tj. faktury, paragony imienne, zaświadczenia), dokumentacja medyczna, w mniejszym zaś stopniu zeznania świadków i przesłuchanie stron.

Czy do sprawy o podwyższenie alimentów potrzebny jest adwokat ?

Na tak postawione pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Co prawda sprawa o podwyższenie alimentów może wydawać się łatwa, jednak konieczność wykazania przesłanki zmiany stosunków oraz zwiększonych potrzeb związanych z utrzymaniem dziecka w wielu przypadkach uzasadnia skorzystanie z porady prawnej.

Sprawy rodzinne w Bielsku-Białej

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani uzyskaniem porady prawnej w sprawie z zakresu prawa rodzinnego lub chcielibyście Państwo powierzyć prowadzenie takiej sprawy w Bielsku–Białej lub okolicach, to zapraszam do kontaktu. Wszelkie dane kontaktowe znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej . Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami na moim blogu . W celu zapoznania się z warunkami finansowymi prowadzenia sprawy zapraszam do zakładki cennik .

Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.