Podwyższenie czynszu najmu - czy zgodne z prawem?
Podwyższenie czynszu najmu przez właściciela prywatnego lokalu mieszkalnego nie może odbywać się dowolnie i jest przedmiotem obszernych regulacji prawnych. Jeżeli właściciel mieszkania podwyższył Ci czynsz i nie wiesz czy zrobił to zgodnie z prawem warto udać się po poradę do specjalisty, który oceni czy podwyżka była uzasadniona.
Właściciel może podnieść czynsz albo inne opłaty za używanie wynajmowanego lokalu, ale wiążą go w tym zakresie określone reguły. Podwyżka, w wyniku której wysokość czynszu albo innych opłat za używanie lokalu w skali roku przekroczy albo następuje z poziomu wyższego niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu może nastąpić tylko w uzasadnionych przypadkach. Pierwszy z nich dotyczy sytuacji, w której właściciel nie uzyskuje przychodów z czynszu albo innych opłat za używanie lokalu na poziomie zapewniającym pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem lokalu, jak również zapewniającym zwrot kapitału i zysk. Druga sytuacja obejmuje podwyżkę w wysokości nieprzekraczającej w danym roku kalendarzowym średniorocznego wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku kalendarzowym. W powyższych przypadkach najemca może zwrócić się do właściciela o przedstawienie na piśmie przyczyny podwyżki oraz jej kalkulację. Wówczas właściciel jest zobowiązany w ciągu 14 dni uzasadnić podwyżkę a jeżeli tego nie uczyni, podwyżka będzie nieważna. Jeżeli jednak właściciel dopełni tego obowiązku i uzasadni podwyżkę, wówczas najemca ma do wyboru:
1) odmówić na piśmie przyjęcia podwyżki ze skutkiem rozwiązania stosunku prawnego, na podstawie którego lokator zajmuje lokal, z upływem okresu wypowiedzenia, albo
2) zakwestionować podwyżkę wnosząc do sądu pozew o ustalenie, że podwyżka jest niezasadna albo jest zasadna, lecz w innej wysokości; udowodnienie zasadności podwyżki ciąży na właścicielu.
W przypadku uznania przez sąd podwyżki wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu za zasadną, choćby w innej wysokości niż wynikająca z wypowiedzenia, obowiązkiem lokatora jest zapłata kwoty odpowiadającej różnicy między podwyższonym a dotychczasowym czynszem albo innymi opłatami za używanie lokalu, za okres od upływu terminu wypowiedzenia.
Powyższe reguły nie mają zastosowania w przypadku podwyżki opłat niezależnych od właściciela.
Warto pamiętać, że podwyższanie czynszu albo innych opłat za używanie lokalu, z wyjątkiem opłat niezależnych od właściciela, nie może być dokonywane częściej niż co 6 miesięcy.
W razie podwyższania opłat niezależnych od właściciela jest on obowiązany do przedstawienia lokatorowi na piśmie zestawienia opłat wraz z przyczyną ich podwyższenia.
Jak widać właściciele prywatnych lokali mieszkalnych przy podnoszeniu opłat są związani szeregiem reguł, które chronią prawa najemców. Nasza kancelaria doradza najemcom oraz właścicielom, jak zgodnie z prawem dokonać czynności związanych ze stosunkiem najmu.
Powyższe uwagi mają charakter jedynie informacyjny i ogólny i nie stanowią porady prawnej. Porada prawna może zostać udzielona przez radcę prawnego jedynie po gruntownym zapoznaniu się ze stanem faktycznym konkretnej sytuacji.