Podział majątku
Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego powstaje (najczęściej - poza np. przypadkiem zawarcia tzw. intercyzy) ustawowa wspólność majątkowa . To, co zgromadzono w czasie trwania małżeństwa wchodzi w skład majątku wspólnego, który po orzeczeniu rozwodu podlega podziałowi. Z tego zdania wynika zatem ważny wniosek: ustawowa wspólność majątkowa zaczyna się w momencie zawarcia małżeństwa i kończy w chwili orzeczenia rozwodu. O tym co wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków pisałam w osobnym artykule --> dlatego zachęcam do zapoznania się z nim.
W jaki sposób przeprowadzić podział majątku po rozwodzie? Otóż, są dwie możliwości:
1. albo zostaje zawarta przed notariuszem zgodna umowa w tej kwestii,
2. albo sąd wydaje odpowiednie orzeczenie.
Jest jeszcze trzecia możliwość - na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu (art. 58 § 3 k.r.o.). Brak nadmiernej zwłoki w postepowaniu wiąże się praktycznie z całkowitą zgodnością obojga małżonków co, do składu i sposobu podziału tego majątku, bądź gdy ewentualne sporne okoliczności można wyjaśnić w stosunkowo krótkim czasie i ograniczonym przedmiotowo zakresie - a tego typu sytuacja należy do rzadkości.
W przypadku sądowego podziału majątku wniosek należy złożyć do wydziału cywilnego sądu rejonowego właściwego według miejsca położenia majątku.
W jaki sposób dokonać podziału majątku?
-
podział w naturze (fizyczny podział rzeczy) - najczęściej dotyczy nieruchomości;
-
przyznanie rzeczy jednemu z byłych małżonków na wyłączną własność - z reguły następuje wtedy zasądzenie na rzecz drugiego uczestnika odpowiedniej spłaty;
-
sprzedaż rzeczy i podział sumy uzyskanej ze sprzedaży.
- z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku. Przy ocenie, w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego, uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym.
Z racji tego, że przesłanka ważnych powodów nie została zdefiniowana w przepisach k.r.o. i ma ona charakter niejednoznaczny - jej wystąpienie na gruncie konkretnej sprawy należy oceniać mając na względzie całokształt postępowania małżonków w czasie trwania wspólności majątkowej w zakresie wykonywania ciążących na nich obowiązków względem rodziny, którą przez swój związek założyli. Innymi słowy, ważny powód, to taki, który w świetle zasad współżycia społecznego sprzeciwia się przyznaniu jednemu z małżonków korzyści z tej części majątku wspólnego, do powstania której ten małżonek się nie przyczynił.
- ponadto, każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności.
Warto zatem przeanalizować dwie powyższe kwestie, by zminimalizować ewentualną spłatę drugiego małżonka.
Ile kosztuje sądowy podział majątku?
Opowiedź na to pytanie zawiera art. 38 ust. 1-2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych:
1. Opłatę stałą w kwocie 1000 złotych pobiera się od wniosku o podział majątku wspólnego po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej.