Polski wierzyciel może łatwiej egzekwować swoje należności za granicą
Klienci - zazwyczaj będący dłużnikami, ale nie tylko - często pytają, czy polski komornik może prowadzić egzekucję za granicą, np. egzekwować z zagranicznego rachunku bankowego? Polski komornik oczywiście nie może, ale wierzyciel może egzekwować swoje należności za granicą za pomocą zagranicznego organu egzekucyjnego, a o d 10 stycznia 2015 roku może to robić o wiele prościej, taniej i szybciej .
Od 10 stycznia 2015 roku Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 44/2001 (nazywane Brukselą I), regulujące kwestię jurysdykcji oraz zasad uznawania i wykonywania zagranicznych orzeczeń w sprawach cywilnych, zostało zastąpione przez nowe Rozporządzenie nr 1215/2012, zwane Brukselą I Bis. Jedną z najważniejszych zmian jest automatyczna wykonalność orzeczeń wydanych w innym państwie Unii Europejskiej .
Zniesiono wymóg stwierdzania wykonalności wyroku w specjalnym postępowaniu, co wiązało się dla wierzyciela z dodatkowym czasem i kosztami. Oznacza to, że z wyrokiem polskiego sądu wierzyciel może się udać bezpośrednio do zagranicznego komornika .
Jedyne czego wierzyciel potrzebuje, to u zyskanie z polskiego sądu zaświadczenia określonego w art. 795.10 Kodeksu postępowania cywilnego .Zaświadczenie wydawane jest według wzoru określonego w Rozporządzeniu. Nie jest przewidziana dodatkowa opłata za wydanie zaświadczenia. Wniosek wnosi się do sądu, który wydał wyrok.
Zaświadczenie szczegółowo opisuje roszczenia wynikające z wyroku, tak aby zagraniczny komornik nie musiał zaznajamiać się z treścią samego wyroku, którego nie trzeba dzięki temu tłumaczyć. Przetłumaczenia będzie wymagało zazwyczaj jedynie samo zaświadczenie.
Analogiczna konstrukcja dotyczy tzw. roszczeń bezspornych, co do których możliwe jest wydanie tzw. zaświadczenia europejskiego tytułu egzekucyjnego.