"Warto się dogadać" czyli o polubownym rozwiązywaniu sporów słów kilka
To co mnie skłoniło do napisania tego krótkiego artykułu to słowa sędziego podczas jednej z rozpraw, w której niedawno uczestniczyłem, sędzia ku zaskoczeniu stron stwierdził bez ogródek : "Jeżeli strony się nie dogadają sąd wyda wyrok, z którego żadna ze stron nie będzie zadowolona.” Takie sytuacje zdarzają się w praktyce nierzadko.
Od styczniowej nowelizacji kpc obowiązuje ustawowy obowiązek rozwiązywania sporów na drodze polubownej. Zanim skierujemy pozew do sądu mamy obowiązek podjęcia próby polubownego rozwiązania sprawy. Często również sądy kierują strony do mediacji w celu wypracowania obopólnego porozumienia, które niejednokrotnie w wyższym stopniu spełnia oczekiwania stron niż wyrok sądu.
Dlatego warto podejmować próby mediacji już na samym początku. Jak wszyscy doskonale wiemy sprawy sądowe często potrafią toczyć się latami i przyprawić uczestników o ból głowy. Wyroki wydawane po tak długim czasie często tracą praktyczne znaczenie dla stron, gdy nie jest już możliwe odwrócenie skutków dawnych zdarzeń. Sądy są niestety przeciążone ilością spraw i często nie są w stanie w krótkim czasie rozwiązać sporu. Ponadto skierowanie sprawy do sądu zwykle wiąże się z wysokimi kosztami (opłaty sądowe, wynagrodzenia pełnomocników) a długo wyczekiwany wyrok często nie spełnia oczekiwań żadnej ze stron.
Warto więc a wobec obowiązujących przepisów należy obowiązkowo podjąć próby polubownego rozwiązania konfliktu. Zanim jednak podejmiemy takie działania dobrze skonsultować swoje stanowisko z radcą prawnym, ponieważ nieumiejętnie sformułowana ugoda może doprowadzić nas do ruiny. Już na początku warto szczegółowo przemyśleć i ustalić strategię działania aby osiągnąć wyznaczone cele w sposób możliwie bezproblemowy. Nigdy nie należy podpisywać żadnych dokumentów przedstawianych przez drugą stronę(porozumień, ugód itp.), jeżeli nie jesteśmy specjalistami i nie potrafimy ocenić skutków prawnych zapisów sformułowanych w tego typu dokumentach.
Zawsze pamiętajmy, że skierowanie sprawy do sądu powinno być ostatecznością w rozsądzeniu sporu a nie pierwszym krokiem, który podejmujemy.
Nasza Kancelaria doradza i reprezentuje klientów w polubownym rozwiązywaniu sporów. Zapraszamy do współpracy.
Powyższe uwagi mają charakter jedynie informacyjny i ogólny i nie stanowią porady prawnej. Porada prawna może zostać udzielona przez radcę prawnego jedynie po gruntownym zapoznaniu się ze stanem faktycznym konkretnej sytuacji.