POTRĄCENIA Z WYNAGRODZENIA ZA PRACĘ
Kwestie związane z potrąceniami w wynagrodzenia za pracę regulują art. 87, art. 87[1] i art. 88 kodeksu pracy. Poniżej prezentuje przystępną ściągawke z wymienionych przepisów. Znajdziesz w niej informacje jakie należności podlegają potrąceniu i w jakiej wysokości, a także jakie są kwoty wolne od potrąceń.
Z WYNAGRODZENIA ZA PRACĘ – PO ODLICZENIU SKŁADEK NA UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE ORAZ ZALICZKI NA PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH – PODLEGAJĄ POTRĄCENIU TYLKO NASTĘPUJĄCE NALEŻNOŚCI:
-
sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych – do 3/5 wynagrodzenia;
-
sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne – do 1/2 wynagrodzenia;
-
zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi – do 1/2 wynagrodzenia;
-
kary pieniężne przewidziane w art. 108 kodeksu pracy.
Potrąceń dokonuje się w kolejności wskazanej powyżej, tj. najpierw należności alimentacyjne a dopiero w ostatniej kolejności kary pieniężne.
WAŻNE!
-
potrącenia na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne i zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi nie mogą przekraczać 1/2 wynagrodzenia;
-
potrącenia na pokrycie należności na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych i na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne i zaliczki pieniężne udzielone pracownikow nie mogą przekraczać 3/5 wynagrodzenia.
UWAGA!
Nagroda z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej podlegają egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości.
KWOTY WOLNE OD POTRĄCEŃ:
Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości: minimalnego wynagrodzenia za pracę – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne.
UWAGA!
Wierzytelności z rachunku bankowego podlegają egzekucji na zaspokojenie alimentów w pełnej wysokości. Oznacza to, że brak kwoty wolnej od potrąceń i komornik może zająć całe wynagrodzenie dłużnika.