Prawa autorskie do programu komputerowego przysługujące pracownikowi

Polskie prawo autorskie do programu komputerowego

W Polsce zasady ochrony prawa autorskiego do programu komputerowego uregulowane zostały w ustawie z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W ustawie nie ma definicji legalnej programu komputerowego, stąd można posługiwać się definicją używaną w naukach informatycznych, w których program komputerowy określa się jako „logicznie uporządkowany ciąg instrukcji, przeznaczony do uzyskania za pośrednictwem sprzętu komputerowego wyniku pożądanego przez użytkownika systemu informatycznego” czy też z definicji wykorzystywanej w Stanach Zjednoczonych, gdzie „program komputerowy stanowi zbiór stwierdzeń lub instrukcji przeznaczonych do użycia pośrednio lub bezpośrednio w komputerze w celu wywołania określonych rezultatów.

Prawo autorskie chroni utwór od momentu jego utrwalenia i nie jest wymagana jego rejestracja.  Ochrona autorskich praw majątkowych wygasa po upływie 70 lat od śmierci twórcy lub od śmierci ostatniego współtwórcy.

Ochrona prawno-autorska dotyczy zarówno kodu źródłowego, kodu wynikowego oraz dokumentacji technicznej i interfejsów.

Jakie prawa przysługują właścicielowi praw autorskich?

Właścicielowi praw autorskich przysługują:

  1. autorskie prawa osobiste: prawo do autorstwa i oznaczania go swoim nazwiskiem lub udostępniania go anonimowo;
  2. autorskie prawa majątkowe: prawo do reprodukcji, rozpowszechniania, publicznego wykonywania i udostępniania, tworzenia utworów zależnych oraz wprowadzania zmian w programie.

Użytkownik może korzystać z programu zgodnie z jego przeznaczeniem i ma ograniczone prawa związane z modyfikacją takiego utworu czy też tworzeniem utworów zależnych bez zgody właściciela praw autorskich. Zasady tworzenia utworów zależnych w przypadku programów komputerowych są odmienne niż w przypadku innych utworów i wymagają zgody autora.

Jak chroni się program komputerowy przed dekompilacją?

Prawo autorskie wprowadza ograniczenia w zakresie dekompilacji programów komputerowych i dopuszcza taką możliwość w określonych przypadkach, w tym m.in. przy zdobyciu niezbędnych informacji do osiągnięcia interoperacyjności.

Czy ochronę programów komputerowych można uregulować odmiennie w umówie?

Ochrona programów komputerowych może być regulowana za pomocą umów, w tym przede wszystkim umów licencyjnych. Właściciel określa w takiej umowie warunki korzystania z utworu w postaci programu komputerowego i w razie naruszenia warunków korzystania określa sankcje, które mogą prowadzić nawet do utraty prawa do korzystania z programu. Zwykle licencje określają na ilu stanowiskach można korzystać z programu lub w jakim czasie.

Jakie prawa do programu komputerowego przysługują pracodawcy, a jakie pracownikowi?

W przypadku tworzenia programu komputerowego przez pracownika w ramach stosunku pracy, co do zasady autorskie prawa majątkowe przysługują pracodawcy. W ramach postanowień umowy łączącej pracodawcę z pracownikiem można w inny sposób dokonać tych ustaleń.

Po rozwiązaniu stosunku pracy, prawa autorskie majątkowe nie wracają do pracownika, ale nadal przysługują pracodawcy.

Stan prawny: 5 lutego 2024 roku