Prawo do odmowy składania zeznań.
Jednym z podstawowych praw podejrzanego w postępowaniu przygotowawczym oraz oskarżonego w postępowaniu sądowym jest prawo do odmowy składania wyjaśnień. Analogiczne uprawnienie- do odmowy składania zeznań- przysługuje również niektórym kategoriom świadków w postępowaniu karnym. Kto jest uprawniony do skorzystania z prawa do odmowy składania zeznań i w jaki sposób można z tego prawa skorzystać ?
Kto może odmówić składania zeznań ?
Do domowy składania zeznań w postępowaniu karnym uprawnione są osoby najbliższe dla podejrzanego lub oskarżonego. Są to:
- Małżonek;
- Wstępni- rodzice, dziadkowie;
- Zstępni- dzieci, wnuki;
- Rodzeństwo;
- Wstępni i zstępni współmałżonka;
- Osoba przysposobiona i jej małżonek;
- Osoby pozostające we wspólnym pożyciu;
- Współoskarżony/współsprawca, jeżeli jego postepowanie karne toczy się w ramach innego postępowania.
Co przy tym istotne, uprawnienie do odmowy składania zeznań przysługuje również byłemu małżonkowi oskarżonego lub podejrzanego.
Odmowa składania zeznań – kiedy możesz skorzystać z tego prawa?
Uprawnienie do odmowy składania zeznań realizowane jest poprzez złożenie stosownego oświadczenia do protokołu. Przed przystąpieniem do przesłuchania osoba uprawniona do odmowy składania zeznań powinna być poinformowana o takim prawie. Sam fakt złożenia zeznań na etapie postpowania przygotowawczego nie wyklucza możliwości skorzystania z prawa do odmowy składania zeznań w postępowaniu sądowym- można to zrobić najpóźniej do zakończenia pierwszego przesłuchania na rozprawie. W takiej sytuacji zeznania złożone wcześniej nie mogą być brane przez sąd pod uwagę.
Należy pamiętać jednak o tym, iż nawet jeżeli osoba uprawniona chce skorzystać z prawa do odmowy składania zeznań, to i tak musi stawić się na przesłuchanie/rozprawę, aby złożyć oświadczenie w tym przedmiocie.
Prawo do odmowy odpowiedzi na pytania.
Od prawa do odmowy składania zeznań należy odróżnić prawo do odmowy odpowiedzi na pytania. Prawo to przysługuje wszystkim osobom przesłuchiwanym w charakterze świadka w postępowaniu przygotowawczym jeżeli udzielenie odpowiedzi na pytanie mogłoby narazić osobę przesłuchiwaną lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.
Sprawy karne w Bielsku-Białej
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani zasięgnięciem porady prawnej w sprawie karnej lub powierzeniem prowadzenia takiej sprawy w Bielsku-Białej lub okolicy zapraszam do kontaktu przez moją stronę internetową . Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami na moim blogu .
Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej .