Bazując na wielu opiniach sporządzonych przez Kancelarię na przestrzeni lat, można przestawić …
Poradnik prawny - prawo spadkowe
Zgodnie z prawem polskim, co do zasady, umowa o spadek po osobie …
Bazując na wielu opiniach sporządzonych przez Kancelarię na przestrzeni lat, można …
Zachowek to instytucja prawa cywilnego mająca na celu ochronę interesów członków rodziny spadkodawcy. Instytucja ta przybiera formę …
Czy małżonkowie w separacji dziedziczą po sobie ➤ Spadek a dziedziczenie ➤ Adwokat prawo spadkowe Poznań Kontakt ☎ tel. 600225332
…
Dzisiejszy artykuł dotyczy kolejnej istotnej kwestii, a mianowicie tego, czy i jaki wpływ na należny zachowek mają poczynione przez spadkodawcę za życia darowizny.
…
Pierwsze kroki do obliczenia zachowku to:
- ustalenie udziału spadkowego, który przysługiwałby danej osobie dochodzącej zachowku, gdyby dziedziczyła ona z ustawy (czyli gdyby …
Polski kodeks cywilny wyróżnia dwie grupy spadkobierców: ustawowych i testamentowych. W przypadku spadkobierców ustawowych, to z samego kodeksu wynika, komu i w jakim …
Zachowek jest instytucją prawa spadkowego, ustanowioną w celu zabezpieczenia praw najważniejszych spadkobierców w przypadku nieuzyskania przez …
Spadkodawcy przysługuje uprawnienie do dowolnego rozrządzenia swoim majątkiem na wypadek śmierci, sporządzając w tym celu testament. Zdarza się jednak, że pominięte w nim zostaną interesy …
Zachowek to uprawnienie najbliższych krewnych spadkodawcy (tj. dzieci, wnuków, rodziców, małżonka), którzy byliby powołani do spadku z ustawy …
Na podstawie art. 991 § 1 KC zstępnym, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli są zdolni do pracy i pełnoletni połowa wartości udziału spadkowego, który …
Dziedziczenie ustawowe jest obok dziedziczenia testamentowego jest formą, z jaką spadkobiercy są powoływani do spadku. Dziedziczenie ustawowe ma miejsce, gdy spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu tym …
Sporządzenie testamentu własnoręcznego (holograficznego) – jest jednym ze sposobów wyrażenia woli rozporządzenia majątkiem na wypadek śmierci. Aby testament własnoręczny mógł być uznany za ważny musi spełniać określone …
Przyjęcie i odrzucenie spadku
Zgodnie z treścią art. 1012 k.c. spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć …
Niejednokrotnie w praktyce spotykam się z przypadkami, w których spadkodawca pozostawił testament pomijając w nim najbliższą rodzinę – najczęściej dzieci, żonę. Podczas rozmów spotykam się pytaniami czy osoby takie …
Czy to w naszym Kaliszu czy w jakimkolwiek innym mieście – prawo spadkowe zawsze kiedyś nas dotknie – zarówno prawników jak i Klientów. Śmierć kogoś bliskiego to …
Tryb sądowy działu spadku pojawia się najczęściej wtedy, gdy nie ma wśród spadkobierców porozumienia co do sposobu dokonania działu oraz związanych z tym rozliczeń. Sąd rozstrzyga o dziale …
Kodeks cywilny przewiduje trzy wyłączne przesłanki uzasadniające wydziedziczenie. Dziecko uprawnione do zachowku, które spadkodawca chce wydziedziczyć, może zostać wydziedziczone, jeżeli:
- wbrew woli spadkodawcy postępuje …
Sprawy prywatne
Popularne artykuły
Darowizna nieruchomości a upadłość konsumencka
Podejmując decyzję o ogłoszeniu konsumenckiej trzeba mieć świadomość wszystkich jej konsekwencji. Jedną z nich jest spieniężenie przez syndyka całego majątku dłużnika, włączni…
Jak odzyskać pieniądze od dłużnika – egzekucja i jej podstawowe metody
Brak płatności ze strony dłużnika to problem, z którym mierzy się wiele osób, w szczególności przedsiębiorców. Brak opłacania faktur, zaległe pożyczki czy inne niespełniane zobowiąz…
Sankcja kredytu darmowego – czym jest i jakie korzyści daje konsumentowi
Kiedy można skorzystać z sankcji kredytu darmowego? Sankcja kredytu darmowego oznacza, że konsument, który skutecznie się na nią powoła, ma prawo spłacić jedynie k…
Najczęstsze błędy w umowach o roboty budowlane i jak ich unikać
Umowy o roboty budowlane to jeden z istotnych elementów każdej inwestycji. Dobrze przygotowana umowa pozwala uniknąć wielu problemów, takich jak spory prawne, opóźnienia czy nieprzewidzi…
Wady robót budowlanych a protokół odbioru
Odbiór robót budowlanych to element bardzo istotny, zarówno z punktu widzenia inwestora, jak i wykonawcy, jest to chwila, w której strony formalnie potwierdzają zakończenie prac. Jednak …
Polecani prawnicy
Radca prawny
Daniel Gola
Bochnia
Kancelaria Radcy Prawnego Daniel Gola
Adwokat
Wojciech Nowak
Bielsko-Biała
Kancelaria Adwokacka Adwokat Wojciech Nowak
Adwokat
Adrianna Borowiecka
Łódź
Kancelaria Adwokacka Adwokat Adrianna Borowiecka
Radca prawny
Grzegorz Kantecki
Warszawa
Grzegorz Kantecki Kancelaria Radcy Prawnego
Radca prawny
Przemysław Piątek
Bydgoszcz
Kancelaria Radcy Prawnego Przemysław Piątek
All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.