Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron- kiedy pracownik nie powinien decydować się na taką formę zakończenia stosunku
Jednym ze sposobów zakończenia stosunku pracy jest rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Jest to najbardziej elastyczna forma rozwiązania stosunku pracy, co nie oznacza, iż jest ona zawsze najlepsza dla pracownika. W niniejszym wpisie adwokat wyjaśni jakie są konsekwencje rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron oraz w jakich sytuacjach pracownik nie powinien w żadnym wypadku decydować się na podpisanie takiego porozumienia.
Elastyczny sposób rozwiązania umowy o pracę.
W powszechnej świadomości pracowników jak i pracodawców przyjęło się, że rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest najbardziej elastyczną formą rozwiązania stosunku pracy. Wynika to z faktu, iż w wypadku rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem to strony decydują z jakim momentem dochodzi do zakończenia stosunku pracy. Klientom mojej kancelarii adwokackiej zawsze w tego typu sytuacjach przypominam, że skutek w postaci rozwiązania stosunku pracy może nastąpić zarówno w chwili podpisania tego porozumienia- co ma miejsce najczęściej- ale również w innej ustalonej przez strony dacie.
Korzyści z rozwiązania umowy o pracę .
Zakończenie stosunku pracy na skutek porozumienia stron jest korzystne dla dwóch kategorii pracowników. Pierwsza to osoby, które zamierzają zmienić pracę i chcą jak najszybciej zakończyć umowę wiążącą ich z aktualnym pracodawcą. Druga kategoria pracowników, to osoby, którym grozi dyscyplinarne zwolnienie z pracy. Dla nich rozwiązanie pracy za porozumieniem stron to szansa na uniknięcie kłopotów ze znalezieniem innej pracy, które z całą pewnością miałyby miejsce w wypadku zwolnienia dyscyplinarnego.
Kiedy pracownik nie powinien godzić się na rozwiązanie umowy o pracę w drodze porozumienia stron ?
Pierwszą, najbardziej oczywistą sytuacją, w której pracownik nie powinien zgadzać się na podpisanie porozumienia jest brak po jego stronie woli zakończenia stosunku pracy. Zawarcie porozumienia w przedmiocie rozwiązania umowy o pracę wymaga bowiem zgodnej woli obu stron. Jeżeli takiej zgodnej woli nie ma, w grę wchodzą jedynie jednostronne rozwiązanie stosunku pracy. I tutaj dotykamy istoty problemu.
Z mojego doświadczenia jako adwokata wynika, iż dla pracodawcy rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest znacznie wygodniejsze i przede wszystkim bezpieczniejsze niż jednostronne wypowiedzenie umowy o pracę. Wynika to z faktu, iż wypowiedzenie umowy o pracę podlega kontroli sądowej- jeżeli pracownik się z nim nie zgadza, może dochodzić przed sądem przywrócenia do pracy lub odszkodowania. Takiej sądowej kontroli nie ma natomiast w wypadku rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Dlatego zdarza się, że pracodawcy przedstawiają pracownikowi następującą alternatywę: zakończenie stosunku pracy wskutek wypowiedzenia pracodawcy z wyszczególnieniem wszystkich zarzutów formułowanych w stosunku do pracownika, lub rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. W takich sytuacjach pracownicy często decyduje się na tą drugą ewentualność. Jako adwokat zalecam jednak moim klientom, jeżeli nie zgadzają się z podanymi przez pracodawcę powodami zakończenia umowy o pracę, aby nigdy nie zgadzali się na rozwiązanie umowy o pracę z porozumieniem stron.
Sprawy z zakresu prawa pracy w Bielsku-Białej
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani zasięgnięciem porady prawnej w sprawie z zakresu prawa pracy lub też chcielibyście Państwo powierzyć prowadzenie takiej sprawy w Bielsku-Białej lub okolicy zapraszam do kontaktu. Wszelkie dane kontaktowe znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej . Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami na moim blogu . W celu zapoznania się z warunkami finansowymi prowadzenia sprawy zapraszam do zakładki cennik .
Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.