Rozwód – kiedy można składać pozew do sądu
Podjęcie decyzji o rozwodzie poprzedzone jest najczęściej długotrwałym procesem, w trakcie, którego małżonkowie muszą uporać się z licznymi kryzysami i problemami.
Najczęściej do decyzji o rozwiązaniu małżeństwa dochodzi dopiero po upływie długiego czasu,
w którym ludzie próbują jednak ratować związek.
Samo podjęcie decyzji o rozstaniu nie jest wystarczające do tego, aby sąd orzekł rozwód, dlatego ten wpis chciałam poświęcić na omówienie kwestii, na które powinniśmy zwrócić uwagę przygotowując się do rozwodu.
Kodeks rodzinny pozwala na orzeczenie rozwodu, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego . Co oznacza ten zwrot dla rozwodzących się małżonków?
Sąd w trakcie postępowania rozwodowego bada czy między małżonkami ustały więzi emocjonalne, fizyczne
i gospodarcze, a ponadto jak długo ten rozpad trwa. Przyjmuje się, że rozkład pożycia jest trwały, jeżeli trwa, co najmniej pól roku. Co to oznacza w praktyce?
Pisząc pozew rozwodowy musimy wykazać sądowi, że nasze małżeństwo, od co najmniej pół roku nie funkcjonuje prawidłowo, a wszelkie punkty wspólne zostały zerwane.
Więzi emocjonalne – to uczucia, które wygasły między małżonkami.
Więzi ekonomiczne – to wspólne gospodarstwo domowe, które małżonkowie przestają razem prowadzić – przestają razem mieszkać, płacić wspólnie rachunki, robić zakupy, etc.
Więzi fizyczne – to seks. Osoby, które chcą się rozwieść powinny być przygotowane również na takie pytanie ze strony sądu:, Kiedy ostatnio Państwo współżyliście.
Trwałość rozpadu natomiast oznacza, że stan, w którym między małżonkami brak jest więzi emocjonalnych, ekonomicznych i fizycznych trwa przez dłuższy okres czasu.
Mając na względzie powyżej opisane elementy po podjęciu decyzji o rozwodzie należy zastanowić się czy spełniamy przesłanki do rozwodu określone prawem, bowiem przedwcześnie złożony pozew spotka się z negatywną decyzją sądu. Warto, zatem, zanim skierujemy sprawę do sądu tak ułożyć sprawy między małżonkami, aby postępowanie sądowe było zasadne i aby poszło sprawnie.
Jak to zrobić? Najlepiej po prostu się rozstać, zerwać wszelkie więzy i po pół roku takiego całkowitego rozpadu skierować pozew do sądu.
Jeżeli jednak okoliczności w danym przypadku uniemożliwiają całkowite odseparowanie się małżonków, warto pomyśleć o podziale rachunków, ustaleniu sposobu korzystania z mieszkania, opieki na dziećmi, w taki sposób, aby
w toku postępowania sądowego móc wykazać sądowi odrębność we wszelkich dziedzinach życia.
Sam fakt pozostawania w jednym lokalu nie musi oznaczać braku zerwania więzi między małżonkami.