Rozwód z winy małżonka - jak napisać pozew rozwodowy?

Przesłankami uzyskania rozwodu w prawie polskim są zupełny i trwały rozkład pożycia. Orzekając rozwód sąd orzeka, czy i który z małżonków ponosi winę w rozkładzie pożycia. Sąd zaniecha orzekania o winie tylko na zgodne żądanie małżonków, zatem jeżeli jeden z małżonków wystąpi z pozwem wnosząc o orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie, a drugi przychyli się do tego stanowiska, rozwód będzie orzeczony z takimi skutkami, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.

Składając pozew o rozwód z orzeczeniem winy naszego męża (żony) należy pamiętać, że sąd nie będzie już mógł orzec rozwodu bez zajmowania się winą małżonków w rozkładzie pożycia. Niemniej jednak, w takiej sytuacji stosownie do okoliczności sąd może orzec rozwód z winy małżonka zgodnie z naszym żądaniem, ale też może orzec rozwód z winy obojga małżonków, a nawet wyłącznie małżonka, który wniósł pozew, dlatego tak ważne jest, aby w pozwie wskazać wszystkie okoliczności, które świadczą na naszą korzyść.

Czym jest wina w rozkładzie pożycia małżeńskiego? Zgodnie ze stanowiskiem doktrynalnym i aktualnym orzecznictwem przypisanie małżonkowi winy w spowodowaniu rozkładu pożycia wymaga ustalenia, że zostały naruszone obowiązki małżeńskie wskazane w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym na skutek bądź umyślnego, bądź nawet nieumyślnego zachowania się (postępowania) . Nie każde naruszenie obowiązków stanowi o winie małżonka, a jedynie to, które będzie miało wpływ na spowodowanie albo utrwalenie rozkładu pożycia małżeńskiego (KRO red. Pietrzykowski 2015 wyd.4/ J.Gajda).

Sporządzając pozew o rozwód należy pamiętać o złożeniu wszystkich, istotnych wniosków dowodowych na okoliczność winy drugiego małżonka. Istotnym jest dowód z zeznań świadków ,którzy będąc bezstronnymi obserwatorami małżeństwa mogą wyrazić obiektywne zdanie na temat relacji małżonków. Ponadto, za dowód mogą służyć fotografie, nagrania audio i video, dokumenty np. listy lub maile wskazujące na zdradę. Przy przygotowywaniu pozwu rozwodowego z orzeczeniem o winie należy skupić się na dokładnym opisie stanu faktycznego, w szczególności wykazać etapy rozpadu małżeństwa, poszczególne zachowania męża (żony) i ich skutki dla relacji małżeńskiej. W świetle Wyroku SN z dnia 14.04.2005 roku wydanego w sprawie prowadzonej pod sygnaturą akt II CK 609/04 orzeczenie o winie, niezależnie od poważnych następstw prawnych w zakresie obowiązku alimentacji byłego małżonka stanowi swoiste podsumowanie i ocenę wspólnego pożycia. Dlatego jego uzasadnienie powinno być szczególnie wyważone i wszechtronnie uargumentowane.

Orzeczenie rozwodu z winy małżonka otwiera możliwość dochodzenia alimentów przy spełnieniu dodatkowych, określonych ustawowo przesłanek. Przy sporządzaniu pozwu, w którym wnioskujemy o orzeczenie winy warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej , dzięki której będziemy mieli większe możliwości przekonania sądu co do naszych racji. W sprawach o rozwód przed sądami strony mogą być reprezentowane zarówno przez adwokatów, jak i radców prawnych. 

 

Autor: Anna Szysiak-Juszczyńska