Intercyza - czym tak naprawdę jest? 🧐
To potoczna nazwa majątkowej umowy małżeńskiej, która reguluje stosunki majątkowe pomiędzy małżonkami w sposób odmienny od …
Poradnik prawny - Rozwód
Dzień dobry,
Jestem adwokatem z Poznania. Zajmuję się prawem rodzinnym. To tematyka, w której mam bogate i praktyczne doświadczenie. Pomogłam już setkom klientów. …
W czasach Internetu i mobilnych portali randkowych np. Tinder, czy Bumble można zadać sobie pytanie czy doszło do przesunięcia granicy zdrady, czy flirt online …
Wady i zalety naprzemiennej opieki nad dzieckiem
Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie reguluje zbyt ściśle zasad naprzemiennej opieki nad dzieckiem. Wobec tego, …
Gdy małżonkowie nie widzą żadnych szans na dalsze kontynuowanie związku małżeńskiego – z różnych przyczyn (brak porozumienia lub współdziałania dla dobra rodziny, różnica charakterów, życiowych planów i priorytetów, zanik więzi …
Zarówno rozwód, jak i separacja ma na celu prawne i kompleksowe uregulowanie skutków rozejścia się małżonków. W obu zatem sprawach można żądać rozwodu/separacji (z winy lub bez orzekania o …
Mediacja jest procedurą rozwiązywania konfliktu, w której to mediator w sposób bezstronny, neutralny i poufny towarzyszy członkom rodziny w osiągnięciu wspólnego konsensusu w danych sporze. Rola mediatora polega zatem …
Rozwodzący się małżonkowie często zadają sobie pytanie, jak uregulować obowiązek alimentacyjny wobec małoletnich dzieci, od czego zależy wysokość alimentów i co stanowi podstawę ustalenia ich wysokości.
W …
W przypadku gdy rozwodzący się małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci, jednym z koniecznych elementów wyroku rozwodowego jest uregulowanie kwestii władzy rodzicielskiej (wyrok nie dotyczy zatem dzieci jednego z małżonków …
W postępowaniu cywilnym, w tym w postępowaniu rozwodowym, nie ma zamkniętego katalogu dowodów, które sąd może przeprowadzić. Poza standardowymi dowodami, jak: zeznania świadków, przesłuchanie stron, dowód z różnych dokumentów, …
Zakres powoływanych dowodów w postępowaniu rozwodowym uwarunkowany jest od żądań zawartych w piśmie procesowym, ponieważ każde żądanie powinno zostać poparte odpowiednimi dowodami. Należy pamiętać, że postępowanie dowodowe ma przede …
Wiele osób, które decydują się na rozwód, stają przed problem: żądać rozwiązania małżeństwa z winy drugiego małżonka czy też bez orzekania o winie? Jakie są skutki obu rozwiązań?
…Mimo zaistnienia trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego, orzeczenie rozwodu jest niedopuszczalne przez prawo w trzech przypadkach. Sąd każdorazowo bada, czy występuje którakolwiek z negatywnych przesłanek orzeczenia rozwodu. Po …
Gdy małżonkowie nie widzą żadnych szans na dalsze kontynuowanie związku małżeńskiego – z różnych przyczyn (brak porozumienia lub współdziałania dla dobra rodziny, różnica charakterów, życiowych planów i priorytetów, zanik więzi …
Uzyskanie rozwodu jest możliwe, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia . To znaczy, jeżeli wszystkie więzy między nimi zostały zerwane: duchowe, fizyczne i …
Jednym ze sposobów rozwiązania kryzysu w małżeństwie, prócz orzeczenia rozwodu jest separacja. Jest to rozwiązanie mniej dotkliwe dla małżonków oraz odwracalne. Oznacza to, że gdy kryzys w małżeństwie zostanie zażegnany …
Postepowanie rozwodowe nieraz trwa bardzo długo. Ilość dokumentacji, świadków oraz nastawienie stron postępowania niewątpliwie rzutują na jego przebieg.
…
Podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej
Sprawy dotyczące małżeńskich ustrojów majątkowych …
Winę za rozkład pożycia ponosi strona której udowodniono:
Zdradę lub świadome stwarzanie jej pozorów; przemoc fizyczną, psychiczną lub seksualną; odmawianie …
Sprawy prywatne
Popularne artykuły
Darowizna nieruchomości a upadłość konsumencka
Podejmując decyzję o ogłoszeniu konsumenckiej trzeba mieć świadomość wszystkich jej konsekwencji. Jedną z nich jest spieniężenie przez syndyka całego majątku dłużnika, włączni…
Alimenty przy dziecku poczętym przez in vitro.
O tym, że rodzice są zobowiązani do utrzymywania dzieci do momentu uzyskania przez nie samodzielności pisałem już we wcześniejszych wpisach. Wątpliwości nie budzi także…
Kupiłem pojazd elektryczny, a wspólnota odmawia mi możliwości zamontowania ładowarki w hali garażowej. Co teraz?
Okazuje się, że coraz więcej osób spotyka się z odmową możliwości zainstalowania ładowarki elektrycznej na miejscu postojowym. Czy słusznie? Podstaw prawnych do odmowy jest niewiele: …
Rozwód z małżonkiem nieznanym z miejsca pobytu.
Jedną z przesłanek koniecznych do prowadzenia postępowania sądowego jest podanie adresu drugiej strony, tak, aby możliwe było doręczenie jej pisma inicjującego sprawę. …
Jak odzyskać prawo jazdy po zakazie? Sąd Rejonowy w Brzesku wyraża zgodę na blokadę alkoholową.
BLOKADA ALKOHOLOWA - SPOSÓB NA ODZYSKANIE PRAWA JAZDY Kontynuujemy pomoc naszemu Klientowi, któremu uprzedn…
Polecani prawnicy
Radca prawny
Daniel Gola
Bochnia
Kancelaria Radcy Prawnego Daniel Gola
Adwokat
Wojciech Nowak
Bielsko-Biała
Kancelaria Adwokacka Adwokat Wojciech Nowak
Adwokat
Adrianna Borowiecka
Łódź
Kancelaria Adwokacka Adwokat Adrianna Borowiecka
Radca prawny
Grzegorz Kantecki
Warszawa
Grzegorz Kantecki Kancelaria Radcy Prawnego
Radca prawny
Przemysław Piątek
Bydgoszcz
Kancelaria Radcy Prawnego Przemysław Piątek
All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.