Ruch w sądzie i na sali rozpraw - czyli kto, gdzie siedzi, stoi i idzie?
Wchodząc do budynku sądu na pewno spotkamy się z kontrolą, której dokonują funkcjonariusze policji. Do budynku sądu nie wolno wnosić narzędzi niebezpiecznych (noży, broni, ostrych, długich narzędzi i innych przedmiotów, które mogą być niebezpieczne). Jeżeli ktoś decyduje się na przyniesienie takich narzędzi czy sprzętów do sądu musi liczyć się z tym, że nie zostanie wpuszczony na teren sądu, a nawet może zostać zatrzymany do wyjaśnienia.
Na wezwaniu do sądu zawsze podana jest sala rozpraw, do której należy się udać po wejściu do budynku sądu.
W sądzie warto pojawić się trochę wcześniej niż wyznaczona w wezwaniu godzina. Zdarza się, szczególnie w dużych sądach, że zmieniają się sale rozpraw i nasza sprawa jest przeniesiona do innego pomieszczenia. Wtedy będziemy potrzebowali czasu na znalezienie nowej sali, a przyjście na ostatnią chwilę wywoła w takiej sytuacji niepotrzebny, dodatkowy stres. Jeśli zmienia się sala rozpraw, na drzwiach sali, w której miała się odbyć sprawa wisi informacja,
z której wynika, do której sali mamy się udać.
Wokanda to lista spraw, które w danym dniu zostaną wywołane do rozpoznania, która najczęściej
w formie pisemnej wisi na drzwiach sali rozpraw. W nowoczesnych sądach wokanda często jest wyświetlana na monitorach umieszczonych przy drzwiach wejściowych do sal rozpraw.
Jak już znajdziemy salę z numerem, który podano nam w wezwaniu sprawdźmy na wokandzie (czyli tej liście spaw) czy rzeczywiście nasza sprawa będzie w tym dniu i o podanej godzinie wywoływana.
Jak już ustalimy, że dotarliśmy w dobre miejsce i w dobrym czasie, musimy poczekać, aż ktoś nas do sali zawoła. Osobą wywołującą rozprawę jest najczęściej protokolant lub protokolantka sędziego.
Po wywołaniu sprawy wchodzimy na salę.
Powód, czyli ten kto wniósł pozew do sądu, a w sprawach karnych prokurator zasiadają w ławie po prawej stronie sądu. Pozwany, w sprawach karnych oskarżony i jego obrońca siedzą po lewej stronie sądu. Tutaj uwaga, sąd siedzi przodem do nas, zatem zastanawiamy się, gdzie sędzia ma prawą rękę i tam idzie powód, a tam gdzie lewa ręka sędziego idzie pozwany.
Odnosząc to do naszego ciała, jeśli jestem powodem czyli wnoszę sprawę do sądu, wchodząc na salę rozpraw i stojąc naprzeciwko sędziego idę w lewo , a jeśli to mnie pozwano lub oskarżono, siadam po swojej prawej stronie.
Świadkowie wchodzą na salę ze wszystkimi zainteresowanymi sprawą. Sąd sprawdza listę osób wezwanych na dany dzień. Po weryfikacji czy wszyscy się stawili sąd pozwala zostać na sali pierwszemu świadkowi, a wszyscy pozostali muszą opuścić salę rozpraw. Dopóki zeznania świadków nie zostaną zaprotokołowane i świadek nie zezna wszystkiego, co mu wiadome o sprawie, nie może słuchać zeznań innych świadków, stąd konieczność opuszczenia sali.
Jeżeli jesteś świadkiem i w danym dniu bardzo Ci zależy na czasie, masz umówioną wizytę u lekarza, czy zebranie
w szkole dziecka – możesz na samym początku, przy sprawdzaniu obecności powiedzieć o tym sądowi i poprosić, aby przesłuchał Cię w pierwszej kolejności. Oczywiście taką prośbę trzeba zawsze uzasadnić, a o kolejności przesłuchań decyduje sąd.