Samotni rodzice a 500+ - pozew o alimenty czy ugoda przed mediatorem?
Na skutek zmian które weszły w życie w sierpniu 2017 r., aby otrzymać świadczenie 500+ samotni rodzice muszą uzyskać orzeczenie zasądzające alimenty od drugiego z rodziców.
W ustawie prowadzono bowiem wymóg posiadania zasądzonych alimentów na dziecko przez osoby, które deklarują, iż są samotnym rodzicem.
Zgodnie ze zmianą: Świadczenie wychowawcze na dane dziecko nie przysługuje, jeżeli osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało ustalone, na rzecz tego dziecka od jego rodzica, świadczenie alimentacyjne na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd,chyba że:
- drugie z rodziców dziecka nie żyje;
- ojciec dziecka jest nieznany;
-
powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone;sąd zobowiązał jedno z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka;
-
dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców, sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach.
W takiej sytuacji samotny rodzic może złożyć pozew do sądu i oczekiwać na zasądzenie alimentów. Złożenie pozwu wiąże się niestety z koniecznością stawienia w sądzie, gdyż sąd wyznaczy posiedzenie w celu przesłuchania stron. W zależności od postawi rodzica zobowiązanego do alimentacji, często złożenie pozwu o alimenty jest jedynym rozwiązaniem.
Drugim rozwiązaniem jest dobrowolne podpisanie ugody przed mediatorem.
Ugoda sporządzona przed mediatorem, po jej zatwierdzeniu przez sąd – jest wystarczająca do otrzymania świadczenia 500+.
Strony mogą więc udać się do mediatora i zawrzeć porozumienie w kwestii alimentów. Taka ugoda podpisana przed mediatorem, zostaje następnie złożona w sądzie. Sąd na posiedzeniu niejawnym (bez udziału stron) zatwierdza ugodę i nadaje jej klauzulę wykonalności. Jeśli rodzice są w porozumieniu co do kwoty, wystaczy jedno krótkie spotkanie. Resztę formalności dopełnia mediator.
Poze o alimenty będzie jednak konieczny, jeśli strony nie dojdą do porozumienia przed mediatorem lub jeśli jedna ze stron nie stawi się na mediację bądź nie wyrazi na nią zgody. Mediacja jest bowiem postępowaniem całkowicie dobrowolnym. Co ważne, w pozwie o alimenty musi być zawarta informacja czy strony podjęły próbę polubownego rozwiązania sporu (np. mediacji), a jeśli nie to z jakiego powodu.