Skarga na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Będąc właścicielem nieruchomości lub chcąc nabyć nieruchomość rzadko kiedy swoją uwagę poświęcamy ustaleniom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obowiązującego dla tej działki. Jest to duży błąd zwłaszcza z perspektywy osób, które chcą zainwestować w nabywaną nieruchomość np. wybudować dom. Może się bowiem okazać, że będzie to niemożliwe lub utrudnione z uwagi na ustalenia obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Tak samo osoby, które są już właścicielami działki, wskutek ustaleń planu miejscowego mogą być- czasami w bardzo dużym stopniu- ograniczone w możliwości wykorzystania nieruchomości, nie mówiąc już o poniesionej przez nich szkodzie związanej ze spadkiem wartości działki. Jeżeli jednak już jesteśmy właścicielami nieruchomości dla której obowiązują niekorzystne ustalenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, to czy możemy coś z tym zrobić ?

Skarga na plan miejscowy.

Jako adwokat na tak postawione pytanie muszę udzielić odpowiedzi twierdzącej. W takiej sytuacji nalży bowiem rozważyć wniesienie skargi na akt prawa miejscowego jakim jest plan miejscowy. Klientom mojej kancelarii adwokackiej wyjaśniam, że podstawą tego działania jest art. 101 ustawy o samorządzie gminnym zgodnie z którym „ Każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą lub zarządzeniem, podjętymi przez organ gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej, może zaskarżyć uchwałę lub zarządzenie do sądu administracyjnego ’’.

Co może być podstawą skargi ?

Jako adwokat wskazuje, iż ustawa przewiduje trzy rodzaje uchybień, które mogą stanowić podstawę wniesienia skargi na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Są to:

  • istotne naruszenie zasad sporządzania planu, lub
  • istotne naruszenie trybu sporządzania planu, lub
  • naruszenie właściwości organów.

Z mojego doświadczenia w pracy adwokata wynika, że jakkolwiek naruszenie właściwości organów lub trybu sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zdarza się rzadko, o tyle dużo częściej dochodzi od naruszenia zasad jego sporządzania. Wynika to z faktu, iż uchwalając miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Rada Gminy korzysta z tzw. „władztwa planistycznego”. Władztwo to nie ma jednak charakteru uznaniowego. Wszelkie ograniczenia prawa własności wynikające z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego muszą być uzasadnione i proporcjonalne do chronionych wartości takich jak: ład przestrzenny, ochrona przyrody, bezpieczeństwo, itd. Jeżeli ograniczenia w wykorzystaniu nieruchomości wynikające z planu miejscowego idą zbyt daleko lub jeżeli występuje w tym zakresie uznaniowość (np. działka sąsiednia która niczym się nie różni jest przeznaczona pod zabudowę a działka obok już nie) lub jeżeli ustalenia planu miejscowego co do konkretnej działki są sprzeczne ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, to istnieją podstawy do wniesienia skargi.

Czy warto ?

Jako adwokat na tak postawione pytanie mogę udzielić tylko jednej odpowiedzi: tak. Wniesienie skargi może doprowadzić do stwierdzenia przez sąd administracyjny nieważności miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w stosunku do konkretnej działki, a tym samym zniesienia ograniczeń w jej wykorzystaniu. Alternatywą dla takiego stanu rzeczy jest natomiast dalsze obowiązywanie niekorzystnych ustaleń, które bardzo często uniemożliwiają  korzystanie z nieruchomości zgodnie z zamysłem właściciela.

Czy należy skorzystać z pomocy adwokata ?

Tutaj również muszę udzielić odpowiedzi twierdzącej. Przed wniesieniem skargi konieczne jest przeanalizowanie planu miejscowego oraz okoliczności sprawy co wymaga wiedzy prawniczej. Tak samo skarga, aby mieć szanse powodzenia, musi zostać sporządzona w sposób fachowy.

Sprawy administracyjne w Bielsku-Białej

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani uzyskaniem porady prawnej w sprawie z zakresu prawa administracyjnego lub chcielibyście Państwo powierzyć prowadzenie takiej sprawy w Bielsku–Białej lub okolicach, to zapraszam do kontaktu. Wszelkie dane kontaktowe znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej . Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami na moim blogu . W celu zapoznania się z warunkami finansowymi prowadzenia sprawy zapraszam do zakładki cennik .

Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.