Ślub z obcokrajowcem- kiedy potrzebna jest pomoc adwokata ?
We współczesnym świecie nie są niczym wyjątkowym małżeństwa zawierane przez osoby pochodzące z różnych krajów. Zawarcie takiego związku małżeńskiego wymaga jednak dużo więcej formalności, a w niektórych sytuacjach przeprowadzenia spawy sądowej.
Jakie dokumenty są potrzebne do ślubu z cudzoziemcem ?
Do zawarcia związku małżeńskiego z cudzoziemcem w Polsce (przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego) wymagane są następujące dokumenty:
- Przetłumaczony na język polski akt urodzenia cudzoziemca,
- Dokument potwierdzający, że zgodnie z prawem pochodzenia cudzoziemiec może zawrzeć związek małżeński (prawo kraju jego pochodzenia nie przewiduje przeszkód do zawarcia przez niego związku małżeńskiego),
- W wypadku gdy cudzoziemiec był wcześniej w związku małżeńskim- przetłumaczony na język polski akt zawarcia małżeństwa oraz dokument stwierdzający jego nieważność lub rozwiązanie;
- Dowód tożsamości cudzoziemca,
- Dowód uiszczenia opłaty skarbowej.
Gdzie może pojawić się problem ?
Na tą chwilę wszystko wydaje się proste. Jako adwokat wiem jednak, iż w praktyce największe problemy stwarza uzyskanie dokumentu potwierdzającego zdolność cudzoziemca do zawarcia związku małżeńskiego według prawa kraju jego pochodzenia. Wynika to z dwóch czynników: po pierwsze dlatego, że niektóre kraje w ogóle takich dokumentów nie wydają, po drugie, zaś może zdarzyć się, że uzyskanie takiego zaświadczenia jest nadmiernie utrudnione np. z powodu wojny, innych obiektywnych przeszkód.
Co można w takiej sytuacji zrobić ?
Jako adwokat wskazuję, iż jedynym wyjściem w tej sytuacji jest uzyskanie postanowienia sądu zwalniającego cudzoziemca od obowiązku złożenia dokumentu potwierdzającego zdolność do zawarcia związku małżeńskiego.
Wniosek taki cudzoziemiec powinien skierować do Sądu Rejonowego właściwego według jego miejsca zamieszkania lub pobytu w Polsce. Co jednak jeżeli cudzoziemiec nigdy w Polsce nie mieszkał ? W takiej sytuacji jaki adwokat wskazuję, iż sądem właściwym do rozpoznania sprawy będzie Sąd Rejonowy w Warszawie.
Sam wniosek powinien spełniać wszystkie wymogi pisma procesowego, a nadto załączyć do niego należy również:
- Akt urodzenia cudzoziemca przetłumaczony na język polski przez konsula lub tłumacza przysięgłego,
- Kopie pierwszej strony paszportu,
- Jeżeli cudzoziemiec był wcześniej w innym związku małżeńskim należy złożyć akt zawarcia małżeństwa oraz dokument stwierdzający jego nieważność lub rozwiązanie, oba dokumenty powinny być przetłumaczone na język Polski przez konsula lub tłumacza przysięgłego,
- Dowód opłaty od wniosku w wysokości 100 zł.
Stroną tak prowadzonego postępowania jest obywatel polski, z którym cudzoziemiec chce zawrzeć związek małżeński.
Sprawy rodzinne w Bielsku-Białej
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani zasięgnięciem porady prawnej w sprawie rodzinnej lub chcielibyście Państwo powierzyć prowadzenie takiej sprawy w Bielsku–Białej lub okolicach, to zapraszam do kontaktu. Wszelkie dane kontaktowe znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej . Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami na moim blogu . W celu zapoznania się z warunkami finansowymi prowadzenia sprawy zapraszam do zakładki cennik .
Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.