Spis inwentarza
Spis inwentarza to inaczej spis majątku spadkowego oraz długów spadkowych dokonywany przez komornika na podstawie postanowienia sądu.
Gdzie złożyć wniosek : Wniosek o sporządzenia spisu inwentarza możesz złożyć do Sądu spadku lub bezpośrednio do komornika.
Kto może złożyć : Spadkobierca, uprawniony do zachowku, wierzyciel.
Kiedy należy sporządzić: Gdy nabyto spadek z dobrodziejstwem inwentarza a w skład spadku wchodzą długi.
Spis ma również znaczenie gdy skład spadku jest nieznany w celu ustalenia wysokości roszczenia o zachowek.
Sporządzenie spisu inwentarza istotne jest w szczególności w sytuacji gdy spadkobierca nie chce dobrowolnie informacji o spadku udostępnić (na przykład osobom uprawnionym do zachowku).
Spis inwentarza należy sporządzić w przypadku nabycia spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Wyliczona przez komornika czysta wartość spadku stanowi górną granice odpowiedzialności za długi spadkowe. Do czasu sporządzenia spisu inwentarza spadkobierca odpowiada za długi spadkowe bez ograniczeń.
Z dokonanego spisu komornik sporządza protokół. Komornik szacuje wartość przedmiotów wchodzących w skład spadku i przedmiotów zapisów windykacyjnych. Jeżeli oszacowanie wartości składników spadku wymaga wiadomości specjalnych, komornik powołuje w tym celu biegłego. Protokół spisu zawiera zarówno aktywa znajdujące się w majątku, jak również pasywa (długi). Efektem jego sporządzenia jest ustalenie wartości czynnego spadku, a więc wartości, w jakiej aktywa przeważają nad zobowiązaniami.