Sprzedaż nieruchomości przez pełnomocnika mimo woli mocodawcy
Pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości powinno być realizowane zgodnie z wolą osoby udzielającej pełnomocnictwa – tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 29 listopada 2012 r. o sygn. V CSK 568/11.
Występowanie w imieniu mocodawcy wiąże się z obowiązkiem realizowania jego woli. Podejmowanie czynności wbrew znanym pełnomocnikowi życzeniom i zamiarom mocodawcy stanowi wyjście poza granice upoważnienia. Nawet działanie w granicach pełnomocnictwa (np. umożliwiającego sprzedaż, czy nieodpłatne zbycie nieruchomości dowolnej osobie) nie jest równoznaczne z należytym wykonywaniem uprawnienia, jeśli pełnomocnik działa wbrew woli mocodawcy (np. nie uzasadnia sprzedaży nieruchomości osobie, z którą mocodawca pozostawał w konflikcie i nie zamierzał sprzedać jej nieruchomości). W takim przypadku pełnomocnik może odpowiadać odszkodowawczo za działanie niezgodne z wolą mocodawcy.
Nadużycie pełnomocnictwa występuje wówczas, kiedy pełnomocnik działa w granicach umocowania, ale jego działanie zamiast korzyści przynosi reprezentowanemu straty, a sam pełnomocnik postępuje wbrew rzeczywistej lub hipotetycznej woli mocodawcy.
Pełna treść wyroku http://sn.pl/sites/orzecznictwo/Orzeczenia2/V%20CSK%20568-11-1.pdf