Uchwała Sądu Najwyższego- odszkodowanie z OC za tzw. szkodę częściową.

W uchwale z dnia 11 września 2024 r., wydanej w sprawie o sygn. akt III CZP 65/23, Sąd Najwyższy w siedmioosobowym składzie, zawarł istotne wytyczne co do sposobu ustalania wysokości odszkodowania z policy OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w wypadku tzw. szkody częściowej. Jakie przełożenie uchwała ta będzie miała na sposób ustalania odszkodowania i interesy poszkodowanych ?

Jak było do tej pory ?

W sprawach w których do tej pory występowałem jako adwokat wysokość odszkodowania za szkodę częściową w pojeździe ustalana była przez ubezpieczycieli tzw. metodą kosztorysową. Oznacza to, że ubezpieczyciel wyceniał hipotetyczny koszt naprawy i na tej podstawie wypłacał odszkodowanie. Jako adwokat uważam, iż metoda kosztorysowa nie jest idealna, w większości jednak przypadków pozwalała na uzyskanie odszkodowania zbliżonego do realnych kosztów naprawy pojazdu. Taki sposób ustalania wysokości odszkodowania oznaczał również, iż dla ubezpieczyciela bez znaczenia było co poszkodowany zrobił z samochodem- naprawił go lub sprzedał.

Co wskazał Sąd Najwyższy ?

W swojej uchwale Sąd Najwyższy stwierdził, iż:

Jeżeli naprawa pojazdu przez poszkodowanego stała się niemożliwa, w szczególności w razie zbycia lub naprawienia pojazdu, nie jest uzasadnione ustalenie wysokości odszkodowania z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jako równowartości hipotetycznych kosztów naprawy .”

Co w istocie oznacza przedstawione powyżej zapatrywanie Sądu Najwyższego ?

Jako adwokat muszę wyjaśnić, iż powyższa uchwała ma dwie istotne konsekwencje praktyczne.

Po pierwsze , w wypadku naprawy uszkodzonego samochodu lub jego sprzedaży w stanie uszkodzonym, brak jest podstaw do stosowania metody kosztorysowej dla ustalenia wysokości  odszkodowania. W takiej sytuacji należne poszkodowanemu odszkodowanie- według Sądu Najwyższego- odpowiadać powinno bowiem kosztom faktycznie poniesionym na naprawę, a w wypadku sprzedaży- różnicy pomiędzy ceną uzyskaną, a ta która poszkodowany mógłby uzyskać sprzedając samochód przed jego uszkodzeniem.

Po drugie , jak wyjaśniam klientom mojej kancelarii adwokackiej, przedstawiony w uchwale Sądu Najwyższego sposób wyliczenia odszkodowania stanowi pułapkę dla poszkodowanego. Jeżeli poszkodowany chce otrzymać odszkodowanie wyliczone według metody kosztorysowej, to powinien wstrzymać się z naprawą samochodu do momentu przyznania odszkodowania. W razie sporu z ubezpieczycielem może to oznaczać kilka-kilkanaście miesięcy, kiedy właściciel samochodu nie będzie mógł z niego korzystać. Jeżeli natomiast poszkodowany decyduje się na naprawę to stoi przed następującym wyborem: w celu zaoszczędzenia kosztów może dokonać jedynie prowizorycznej naprawy co oznacza, iż nie uzyska pełnej rekompensaty poniesionej szkody lub też dokonać naprawy w autoryzowanym serwisie, przy użyciu oryginalnych części- wtedy jednak musi się liczyć z tym, że ubezpieczyciel będzie te wartości kwestionował. Tak samo naprawienia pełnej szkody poszkodowany nie uzyska sprzedając samochód przed jego naprawą- odszkodowanie stanowić będzie różnicę pomiędzy ceną jaką uzyskał a ceną którą mógł uzyskać gdyby samochód nie został uszkodzony.

Sprawy cywilne w Bielsku-Białej

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani uzyskaniem porady prawnej w sprawie z zakresu prawa cywilnego lub chcielibyście Państwo powierzyć prowadzenie takiej sprawy w Bielsku–Białej lub okolicach, to zapraszam do kontaktu. Wszelkie dane kontaktowe znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej . Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami na moim blogu . W celu zapoznania się z warunkami finansowymi prowadzenia sprawy zapraszam do zakładki cennik .

Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.