Umowa dożywocie- czym jest i jakie korzyści przynosi ?
Umowa dożywocia to umowa cywilnoprawna uregulowana w Kodeksie cywilnym. Jej istota polega na przeniesieniu prawa własności nieruchomości na inną osobę (nabywcę) w zamian za opiekę i pomoc dla zbywcy nieruchomość. Jakie korzyści przynosi umowa dożywocia i o czym należy pamiętać zawierając taką umowę ?
Definicja umowy dożywocia.
Umowa dożywocia jest umową za pomocą której właściciel nieruchomości zobowiązuje się przenieść własność nieruchomości na inną osobą, która w zamian zobowiązuje się zapewnić dożywotnie utrzymanie osobie przenoszącej własność. Klientom mojej kancelarii adwokackiej wyjaśniam, iż zakres obowiązków osoby nabywającej nieruchomość określony jest w umowie, w zależności od okoliczności faktycznych i potrzeb uprawnionego. W braku odmiennej umowy obowiązek ten po stronie nabywcy nieruchomości obejmuje co najmniej: obowiązek przyjęcia zbywcy jako domownika, dostarczenia mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnienia mu odpowiedniej pomocy i pielęgnowania w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.
Kto może zawrzeć umowę dożywocia ?
Jako adwokat często słyszę pytanie czy osoby zawierające umowę dożywocia muszą być ze sobą spokrewnione. Na tak postawione pytanie należy odpowiedzieć negatywnie- kodeks cywilny nie przewiduje wymogu pokrewieństwa pomiędzy stronami umowy dożywocia. Jako adwokat wskazać jednak muszę, iż nie wszyscy uczestnicy obrotu prawnego mogą być stronami umowy dożywocia. O ile bowiem takich ograniczeń nie ma po stronie nabywcy (może to być osoba fizyczna, osoba prawna a nawet tzw. „ułomna osoba prawna” tj. jednostka organizacyjna, która nie ma osobowości prawnej a dysponuje zdolnością prawną) o tyle zbywcą nieruchomości może być tylko osoba fizyczna.
Co może być przedmiotem umowy dożywocia ?
Przedmiotem umowy dożywocia może być nieruchomość przy czym należy przez to rozumieć również udział w prawie własności nieruchomości.
Jako adwokat przypominam, że umowa dożywocia, w związku ze swoim przedmiotem, musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego.
Umowa dożywocia a podatek.
Umowa dożywocia nie podlega opodatkowaniu ani podatkiem od spadków i darowizn ani podatkiem dochodowym. W praktyce jedyne obciążenie podatkowe związane z tą umową to podatek od czynność cywilnoprawnych wynoszący 2 % wartości rynkowej nieruchomości.
Umowa dożywocia- korzyści.
Jako adwokat dostrzegam dwie podstawowe korzyści dla stron tej umowy. Pierwsza wiąże się z tym, iż zbywca nieruchomości ma zagwarantowaną opiekę i pomoc na starość. Druga korzyść natomiast dotyczy podatku- ogranicza się on jedynie do PCC.
Sprawy cywilne w Bielsku-Białej
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani uzyskaniem porady prawnej w sprawie z zakresu prawa cywilnego lub chcielibyście Państwo powierzyć prowadzenie takiej sprawy w Bielsku–Białej lub okolicach, to zapraszam do kontaktu. Wszelkie dane kontaktowe znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej . Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami na moim blogu . W celu zapoznania się z warunkami finansowymi prowadzenia sprawy zapraszam do zakładki cennik .
Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.