Umowa leasingu a podział majątku wspólnego.

Umowa leasingu jest umową powszechnie występującą w obrocie. Korzystają z niej już nie tylko przedsiębiorcy ale także osoby fizyczne. Powszechność umów leasingu oznacza, że coraz częstsze stają się również sprawy o podział majątku wspólnego małżonków, gdzie jedynym ze składników majątku jest albo nabyty przedmiot leasingu albo uprawnienia wynikające z tej umowy.

Czas ma znaczenie.

Kwestia leasingu przy podziale majątku wspólnego nie budzi wątpliwości jeżeli umowa została zawarta w trakcie trwania małżeństwa i również w jego trakcie doszło do wykupu przedmiotu leasingu. W takiej sytuacji nabyty przedmiot wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków, nawet jeżeli umowę zawarł tylko jeden z nich.

Jako adwokat znacznie częściej słyszę jednak pytania co w sytuacji gdy umowa leasingu została zawarta przed ślubem lub też nawet w trakcie małżeństwa, ale przed terminem wykupu doszło do rozwodu ?

Umowa leasingu zawarta przed ślubem

Jeżeli umowa leasingu zawarta została przed ślubem, a raty leasingowe spłacane były także w okresie trwania związku małżeńskiego, drugiemu małżonkowi w wypadku sprawy o podział majątku wspólnego, przysługuje roszczenie o rozliczenie nakładów z majątku wspólnego na majątek osobisty drugiego małżonka. Klientom mojej kancelarii adwokackiej wyjaśniam, iż dzieje się tal dlatego, że w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej co do zasady wszelkie pobrane przez małżonków dochody (wynagrodzenie za prace, z działalności gospodarczej) stanowią składnik majątku wspólnego.

A co z wykupem po ustaniu związku małżeńskiego ?

Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje jeżeli sama umowa leasingu została zawarta w trakcie trwania małżeństwa, ale do wykupu doszło już po jego ustaniu.

W zakresie tego problemu długi czas dominowało stanowisko, iż przedmiot leasingu nabyty po ustaniu małżeństwa stanowi składnik majątku osobistego małżonka, który go wykupił, zaś drugiemu z małżonków przysługuje roszczenie o rozliczenie nakładów. Innego zdania jest jednak Sąd Najwyższy (postanowienie z dnia 28 stycznia 2015 r., sygn. akt II CSK 322/14), który stoi na stanowisku, iż nawet jeżeli przedmiot leasingu został wykupiony po ustaniu związku małżeńskiego, to i tak stanowi on przedmiot majątku wspólnego. Co za tym idzie podlega on podziałowi tak jak każdy inny składnik majątku wspólnego.

Jako adwokat wskazuje jednak, iż w takiej sytuacji małżonkowi, który dokonał wykupu, przysługuje roszczenie o zwrot połowy rat leasingowych uiszczonych po orzeczeniu rozwodu oraz połowy kwoty wydatkowanej na dokonanie wykupu.

Sprawy cywilne w Bielsku-Białej

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani uzyskaniem porady prawnej w sprawie z zakresu prawa cywilnego lub chcielibyście Państwo powierzyć prowadzenie takiej sprawy w Bielsku–Białej lub okolicach, to zapraszam do kontaktu. Wszelkie dane kontaktowe znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej . Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami na moim blogu . W celu zapoznania się z warunkami finansowymi prowadzenia sprawy zapraszam do zakładki cennik .

Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.