UOKIK znowu bada umowy kredytowe banków w poszukiwaniu klauzul niedozwolonych
Prezes UOKiK w komunikacie z 10 lipca 2017 roku poinformował o wszczęciu kolejnego postępowania w sprawie uznania za niedozwolone klauzul zawartych we wzorcach umów, regulaminach i aneksach do umów kredytów i pożyczek hipotecznych wyrażonych w walutach obcych. Tym razem postępowanie skierowane jest przeciwko zapisom umów stosowanych przez Deutsche Bank, Getin Noble Bank i Raiffeisen Bank Polska. Wcześniej postępowania prowadzone były w sprawie zapisów stosowanych przez BGŻ BNP Paribas, BZ WBK oraz Bankowi Millennium .
UOKIK zarzuca, że klauzule umowne w zakresie określania wysokości kursów walut obcych są nieprecyzyjne, ustalane dowolnie. Skutkuje to tym, że kredytobiorca nie może sam oszacować wartości waluty, według której bank nalicza raty kredytu lub pożyczki.
Po przeprowadzeniu postępowania może okazać się, że Prezes UOKIK wyda decyzję o zakazie dalszego wykorzystywania badanych postanowień umownych i nałoży na banki karę w wysokości do 10% obrotu banku. Jeśli Prezes UOKIK stwierdzi naruszenie, może również nakazać usunięcie jego skutków.
Decyzja Prezesa UOKIK w tym zakresie będzie kolejnym argumentem dla konsumentów w sporach z bankami. Klauzule umowne stosowane przez banki są bowiem do siebie zbliżone i w podobny sposób określają zasady stosowania kursów walut przy ustalaniu rat kredytu lub pożyczki.