Upadłość konsumencka
Upadłość konsumencka, jest stosunkowo nowym narzędziem, którego zasadniczym celem jest umożliwienie zadłużonym konsumentom uwolnienie ich od długów w sytuacji gdy nie są w stanie ich spłacić (niewypłacalność). Liczba upadłości konsumenckich orzekanych przez polskie sądy rośnie z roku na rok a instytucja ta zyskuje coraz większą popularność. W roku 2015 odnotowano trzydziestokrotny wzrost orzeczeń o upadłości konsumenckiej w stosunku do poprzednich pięciu lat. Przeciętna wysokość umarzanych zobowiązań wynosiła około 160 tysięcy złotych, lecz sądy orzekały w sprawach nawet 5-krotnie niższych zadłużeń. Sądy często uwzględniają wnioski między innymi osobom samotnie wychowującym dzieci a także tzw. „frankowiczów”. Powodem upadłości konsumenckiej może być np. także choroba lub wypadek.
Jeżeli chodzi o meritum - upadłość konsumencka jest stosowana przez sądy na wniosek konsumenta. Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej można przygotować i złożyć samodzielnie jednak warto skorzystać z pomocy profesjonalisty (np. radcy prawnego), który doradzi jak sformułować taki wniosek oraz który będzie reprezentował klienta podczas rozprawy w sądzie. Samo sformułowanie oraz złożenie wniosku jest bardzo istotnym etapem całego postępowania, ponieważ już wtedy może dojść do odrzucenia wniosku z przyczyn formalnych lub przyjęcia go do merytorycznego rozpoznania. Upadłość konsumencka jest dopuszczalna tylko w sytuacji braku winy konsumenta . Okoliczność ta jest między innymi przedmiotem oceny sądu w postępowaniu upadłościowym, w trakcie którego sąd wyznacza rozprawę i przesłuchuje konsumenta co do okoliczności powstania zadłużenia, które to mogą uzasadniać orzeczenie upadłości konsumenckiej lub nie.
W przypadku przychylenia się przez sąd do wniosku konsumenta zostaje ogłoszona upadłość a następnie syndyk masy upadłościowej i sędzia komisarz prowadzą postępowanie zmierzające do zaspokojenia wierzycieli w jak największym stopniu oraz umorzenia pozostałych długów konsumenta.
Celem upadłości konsumenckiej jest uwolnienie niewypłacalnych konsumentów od zadłużenia przewyższającego ich zdolności spłaty oraz umożliwienie ich powrotu do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Istnienie więc instytucji upadłości konsumenckiej należy ocenić stanowczo pozytywnie.
Upadłość konsumencka jest postępowaniem odpłatnym jednak sąd może w określonych przypadkach zwolnić konsumenta od kosztów sądowych oraz przyznać konsumentowi pełnomocnika (np. radcę prawnego) z urzędu. W tym celu należy jednak złożyć prawidłowy wniosek, tutaj również warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.
Powyższe uwagi mają charakter jedynie informacyjny i ogólny i nie stanowią porady prawnej. Porada prawna może zostać udzielona przez radcę prawnego jedynie po gruntownym zapoznaniu się ze stanem faktycznym konkretnej sytuacji.