1. Trwała niewypłacalność: Jeśli od dłuższego czasu nie jesteś w stanie regulować swoich zobowiązań (np. przez 3 miesiące lub dłużej), a Twoje długi …
Poradnik prawny - upadłość konsumencka
1. Renegocjacja warunków spłaty z wierzycielami: Warto spróbować bezpośredniego kontaktu z wierzycielami i negocjować np. wydłużenie okresu spłaty, zmniejszenie miesięcznych rat, czasowe zawieszenie …
Ocal swoją firmę – restrukturyzacja działalności jednoosobowej
Restrukturyzacja, niezależnie od jej rodzaju, jest narzędziem dostępnym dla przedsiębiorców. W prawie restrukturyzacyjnym termin „przedsiębiorca” odnosi się …
Kto może ogłosić upadłość konsumencką?
Upadłość konsumencka jest dostępna dla wszystkich osób fizycznych, które nie są w stanie uregulować swoich zobowiązań pieniężnych, niezależnie …
Konsument może starać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej jeżeli nie jest w stanie spłacać swoich wymagalnych zobowiązań. …
Świadczenia alimentacyjne przed ogłoszeniem upadłości konsumenckiej są wypłacane tylko w drodze podziału masy upadłości w I kategorii (art. 342 ust. 1 pkt 1 p.u.).
…W poprzednim wpisie omówiliśmy sobie kwestię samego złożenia wniosku o ogłoszeniu upadłości do sądu właściwego, dokumentów, które nalezy do niego dołaczyć oraz …
Podstawową i można powiedzieć, najważniejszą, przesłanką ogłoszenia upadłości konsumenta jest niewypłacalność. Ustawa mówi, iż przez niewypłacalność rozumie się utratę zdolności do wykonywania …
W polskim systemie prawnym funkcjonuje instytucja upadłości konsumenckiej. Dotyczy ona osób, które na skutek różnych okoliczności stały się niewypłacalne w stosunku …
Od 23 marca br. obowiązuje znowelizowana ustwa prawo upadłościowe. Nowelizacja w swoim zakresie objęła przede wszystkim upadłość konsumencką. Prze dokonane zmiany ustawy znacznie zwiększy się …
Instytucja oddłużenia osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej staje się obecnie coraz popularniejsza.
Dotychczasowe przepisy
Zgodnie z nimi, wniosek …
Do niedawna w polskim systemie prawa występowała bardzo poważna luka prawna polegająca na nieprecyzyjnym uregulowaniu wpływu upadłości konsumenckiej jednego z małżonków na wspólny …
Od kilku lat funkcjonuje w polskim systemie prawa możliwość ogłoszenia upadłości przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej (zwane potocznie konsumentami). Celem tego typu postępowań jest umożliwienie umorzenia zobowiązań osoby, wobec …
Sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa.
Sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości, …
Upadłość konsumencka to druga szansa dla osób, którym się nie powiodło, a które zasłużyły na nowy start. …
Zawarcie małżeństwa skutkuje powstaniem między małżonkami, z mocy prawa, wspólności majątkowej. Wspólność majątkowa obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w trakcie jej trwania bądź wspólnie przez małżonków, bądź przez każdego …
Zgodnie z art. 10 Ustawy - Prawo upadłościowe (dalej pu) upadłość ogłasza się w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny . Rozwinięcie tego pojęcia …
Od 1 stycznia 2016 r. osoby fizyczne planujące złożyć wniosek o upadłość konsumencką mają obowiązek uczynić to na specjalnym formularzu. Wnioski o upadłość konsumencką, składane po wejściu w …
Sprawy prywatne
Popularne artykuły
Kryptowaluty a podatki w Polsce - kompleksowy przewodnik 2025
Kryptowaluty a podatki w Polsce - kompleksowy przewodnik 2025 Podstawowe zasady opodatkowania kryptowalut 1. Kiedy płacimy podatek? Podatek płacisz tylko przy:…
Darowizna nieruchomości a upadłość konsumencka
Podejmując decyzję o ogłoszeniu konsumenckiej trzeba mieć świadomość wszystkich jej konsekwencji. Jedną z nich jest spieniężenie przez syndyka całego majątku dłużnika, włączni…
Alimenty na dziecko - czy sąd może zasądzić więcej niż powód żądał w pozwie
ALIMENTY NA DZIECKO – CZY SĄD MOŻE ZASĄDZIĆ WIĘCEJ NIŻ POWÓD ŻĄDAŁ W POZWIE ? W procesie o alimenty na dziecko punkt widzenia zależy …
Czy dotacja na wykonanie zadania publicznego jest objęta podatkiem VAT?
Organizacje pozarządowe, tak jak wszyscy podatnicy, nie są zobowiązane do zapłaty podatku od towarów i usług (VAT) w przypadku, gdy korzystają ze zwolnienia podmiotowego. Zwolnienie to p…
Uniewinnienie - skuteczna apelacja od wyroku Sądu Rejonowego w Bochni. Czy warto składać apelację - jazda po chodniku?
Uniewinnienie - Skuteczna apelacja od wyroku Sądu Rejonowego w Bochni. Klient zwrócił się z problemem dotyczącym art. 86b § 1 pkt 5 k…
Polecani prawnicy

Radca prawny
Daniel Gola
Bochnia
Kancelaria Radcy Prawnego Daniel Gola

Adwokat
Wojciech Nowak
Bielsko-Biała
Kancelaria Adwokacka Adwokat Wojciech Nowak

Adwokat
Adrianna Borowiecka
Łódź
Kancelaria Adwokacka Adwokat Adrianna Borowiecka

Radca prawny
Grzegorz Kantecki
Warszawa
Grzegorz Kantecki Kancelaria Radcy Prawnego

Radca prawny
Przemysław Piątek
Bydgoszcz
Kancelaria Radcy Prawnego Przemysław Piątek
All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.