USTALENIE BEZSKUTECZNOŚCI UZNANIA OJCOSTWA
I Kto może złożyć powództwo ?
- mężczyzna, który uznał ojcostwo,
- matka dziecka, która potwierdziła ojcostwo,
- dziecko,
- prokurator.
II W jaki terminie złożyć powództwo?
Termin wynosi sześć miesięcy od dnia, w którym mężczyzna dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi. (analogicznie w stosunku do matki dziecka). W razie uznania ojcostwa przed urodzeniem się dziecka już poczętego bieg tego terminu nie może rozpocząć się przed urodzeniem się dziecka. Natomiast dziecko może wystąpić z żądaniem po dojściu do pełnoletności, nie później jednak niż w ciągu trzech lat od jej osiągnięcia. Prokurator nie jest ograniczony w tym wypadku terminem.
W tym miejscu warto wspomnieć, że po śmierci dziecka ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa nie jest dopuszczalne. Jednakże jeżeli uznanie ojcostwa nastąpiło po śmierci dziecka, powództwo o ustalenie bezskuteczności tego uznania powinno być wytoczone nie później niż do dnia, w którym dziecko osiągnęłoby pełnoletność, przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy na miejsce dziecka.
III Pozew - oznaczenie stron i sądu, treść, forma, ilość odpisów
Oznaczenie stron jest uzależnione od tego kto występuje w charakterze powoda, a kto pozwanego:
a) mężczyzna, który uznał ojcostwo (powód), wytacza powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania przeciwko dziecku i matce, a jeżeli matka nie żyje - przeciwko dziecku,
b) matka (powódka) wytacza powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa przeciwko dziecku i mężczyźnie (pozwani) , który uznał ojcostwo, a jeżeli mężczyzna ten nie żyje - przeciwko dziecku,
Pozew należy wnieść do sądu rejonowego (wydziału rodzinnego i nieletnich) właściwego według miejsca zamieszkania lub pobytu pozwanych. Jeśli tego miejsca nie da się ustalić, powództwo wytacza się przed sąd właściwy dla powoda.
Pozew składa się w formie pisemnej w 4 egzemplarzach: 1 oryginał i 3 odpisy dla:
-
pozwanego – ojca lub matki dziecka,
-
małoletniego dziecka,
-
prokuratora.
IV Koszt
Opłata stała od pozwu wynosi 200,00 zł. Można ją wnieść na rachunek bankowy sądu albo uiścić w znakach opłaty sądowej.