Władza rodzicielska i kontakty z dzieckim rodziców żyjących w rozłączeniu
W dzisiejszym wpisie zajmijmy się takim oto przypadkiem: rozstałam się z ojcem mojego 2-letniego synka, były partner obecnie mieszka i pracuje w Niemczech. Chciałabym wystąpić do sądu o uregulowanie kwestii władzy rodzicielskiej i kontaktów ojca z dzieckiem.
Przedstawiony powyżej problem dotyczy określenia sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzmywania kontaktów z dzieckiem przez rodziców żyjących w rozłączeniu. Traktuje o nim przepis art. 107 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Często określa się ten przepis jako przypadek niezawinionej niemożności wykonywania władzy rodzicielskiej przez rodziców z powodu ich rozłączenia.
Co oznacza zwrot, że rodzice żyją w rozłączeniu? Otóż, rodzice dziecka nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego , nie zamiekszują w jednym mieszkaniu, a np. w różnych miejscowościach czy nawet państwach (jak w podanym przykładzie).
Jak stanowi przepis art. 107 § 1 k.r.o. zdanie drugie i trzecie: Sąd pozostawia władzę rodzicielską obojgu rodzicom, jeżeli przedstawili zgodne z dobrem dziecka pisemne porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia. Co z tego wynika ? Mianowicie to, że pozostawienie pełnej władzy rodzicielskiej rodzicom żyjącym w rozłączeniu jest możliwe wtedy, kiedy będą oni potrafili się porozumieć co, do sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem - czego wyrazem ma być właśnie załączone do wniosku pisemne porozumienie. Innymi słowy - sąd musi nabrać przekonania, że rodzice będą oni współdziałać w sprawach dziecka i dla jego dobra.
W sytuacji natomiast gdy osiągnięcie ww. porozumienia nie jest możliwe sąd, uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzyga o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, jeżeli dobro dziecka za tym przemawia (art. 107 § 2 k.r.o.). Co to oznacza? Mianowicie to, że aby ograniczyć władzę rodzicielską drugiego z rodziców, z którym dziecko nie będzie przebywało w sposób stały, wymaga rozważenia przez sąd okoliczności dotyczących aktualnej sytuacji życiowej dziecka stron (w tym różnież jego cech osobowościowych) oraz związanego z tym wzajemnego stosunku małżonków/byłych małżonków/partnerów. Sąd musi ocenić, który z rodziców daje lepszą gwarancję wychowania dziecka na dobrego człowieka. Zwrot sąd może oznacza fakultatywność orzeczenia ograniczenia władzy rodzicielskiej, a nie obligatoryjność.