WEZWANIE DO ZAPŁATY OD FIRMY WINDYKACYJNEJ - Intrum Iustitia, Ultimo, Best, itp.
Coraz szersza działalnośc firm windykacyjnych i funduszy sekurytyzacyjnych oraz sposób ich działania, skłoniła mnie do poruszenia tego tematu. Otrzymywane przez dłużników wezwania do zapłaty zawierają bardzo często kwoty, których pochodzenia nie są w stanie zidentyfikować. Zatem pierwszym krokiem powinno być wystąpienie do takiego podmiotu o przesłanie odpisów dokumentów źródłówych z których "rzekoma wierzytelność oraz jej wysokość" wynika.
Co do zasady absolutnie nie jestem za tym by nie płacić swoich zobowiązań, jednakże prawo daje każdemu możliwości zabezpieczenia swoich interesów, ale w określonym czasie. Jeżeli otrzymają Państwo nakaz zapłaty z Sądu, to najlepiej udać się po konsultację do profesjonalisty . Jednak, gdy sami zdecydują się Państwo działać w postępowaniu, to pod uwagę proszę wziąć następujące okoliczności - mogące stanowić podstawę oddalenia powództwa, jak:
PRZEDAWNIENIE
jest instytucją prawa cywilnego dająca możliwość uchylenia się od zaspokojenia roszczenia po upływie określonego prawem terminu; służy ona stabilizacji obrotu prawnego poprzez ograniczenie lub wyłączenie możliwości dochodzenia roszczeń na drodze sądowej po upływie określonego czasu. Terminy przedawnienia reguluje Kodeks cywilny art. 118. – „ Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat 10 , a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – 3 lata ”. Bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne (art. 120 § 1 k.c.), czyli dnia, w którym wierzyciel wymaga spełnienia zobowiązania.
Wierzytelności pieniężne co do zasady stają się wymagalne w dacie oznaczonej w umowie jako termin płatności. Terminy płatności rat kredytowych są oznaczone w umowie lub harmonogramie spłaty i są różne. Termin przedawnienia biegnie osobno dla każdej raty kredytowej, od daty jej wymagalności. Trzeba jednak brać pod uwagę możliwość wypowiedzenia przez bank umowy kredytu w przypadku niepłacenia rat. W takiej sytuacji wszystkie niezapłacone dotychczas raty staną się wymagalne z upływem okresu wypowiedzenia umowy i od tego momentu biegnie trzyletni okres przedawnienia roszczeń banku przeciwko kredytobiorcy .Zgodnie z art. 123 § 1 k.c. bieg terminu przedawnienia roszczeń z tytułu niespłaconego kredytu może być przerwany, gdy bank wystąpi do sądu z pozwem przeciwko kredytobiorcy lub o wydanie bankowego tytułu egzekucyjnego (wyrok SN z 15 listopada 2000 r. sygn. akt II CKN 986/2000) albo do komornika z wnioskiem o wszczęcie egzekucji. Natomiast przekazanie długu firmie windykacyjnej nie przerywa biegu przedawnienia.
Przedawnienia z tytułu opłat za telefon
07.05.2009 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że termin przedawnienia roszczenia o opłatę abonamentową i wynagrodzenie za połączenia telefoniczne z umowy o świadczenie usług telefonicznych, zawartej na podstawie prawa telekomunikacyjnego z 2004 r. określa art. 118 k.c. Tak więc tego typu roszczenia przedawniają się po 3 latach ( sygn. III CZP 20/ 09 ).
NIEUDOWODNIENIE PODSTAW I WYSOKOŚCI DOCHODZONEGO ROSZCZENIA
Każda ze stron ma w toku postępowania obowiązek udowodnienia okoliczności z których wywodzi swoje prawa. Notorycznie firmy windykacyjne, jak już wspominałam na wstępie, nie przedkładają odpowiednich dokumentów źródłowych. Obowiązek zwrócenia na to uwagi Sądowi, leży po stronie broniącej się przed roszczeniem o zapłaty.
UDOWODNIENIE ZAPŁATY DOCHODZONEJ NALEŻNOŚCI - BRAK UMOWY LUB PODSTAW
Nie rzadko zdarzają się sytuacje - z mojego doświadczenia zawodowego - w zakresie umów ubezpieczenia OC pojazdów, że pomimo skutecznego wypowiedzenia polisy zostają naliczone do zapłaty składki, gdzi umowa wobec jej formalnego zakończenia, nie obowiązywała. Dochodzi również do egzekwowania kwot, które były uiszczone tylko z uwagi na "bałagan" po stronie wierzyciela, obligują nas do ponownej wpłaty.
Na zakończenie podkreślę jedną bardzo ważną rzecz o której każdy powinien pamiętać - ODBIERAMY KORESPONDENCJĘ POLECONĄ I REAGUJEMY. Najczęstszym błędem jest nie odbieranie korespondencji i pozbawienie siebie możliwości działania w momencie istnienia jeszcze rozwiązania. Pamiętajmy, że nieodebranie korespondencji, w szczególności sądowej łączy się po dwukrotnej awizacji przesyłki z domniemaniem jej skutecznego doręczenia.