Uznaniem długu jest oświadczenie dłużnika, że potwierdza istnienie określonej wierzytelności wobec niego, jest jej świadom. Oświadczenie …
Poradnik prawny - wierzyciel
Kwestią wielokrotnie opisywaną przez sądy powszechne są zasady interpretacji/zrozumienia zapisów wszelkich zawieranych umów i porozumień. W …
Niestety nie zawsze natrafia się na uczciwych kontrahentów. Niektórzy nie spłacają zadłużenia z powodu różnych problemów i nie zawsze ze swojej winy, ale …
W poprzednim artykule poruszyłam temat nakazu zapłaty i przykrych konsekwencji jakie mogą się wiązać z jego wydaniem. Wniosek jest jeden: …
Pytania o to czym w zasadzie jest nakaz zapłaty słyszę dość często. W pierwszej kolejności zawsze zwracam uwagę, że nakaz zapłaty …
Jeżeli prowadzisz biznes, to na pewno współpracujesz z różnego rodzajem kontrahentów. W zależności od sytuacji, raz Ty im świadczysz usługi, innym razem oni Tobie. Za każdą usługę trzeba zapłacić …
Skarga pauliańska jako narzędzie ochrony interesów wierzyciela
Wyobraź sobie taką sytuację – pożyczyłeś komuś 50.000 zł. Twój dłużnik nie zwrócił …
Od 1 stycznia 2016 r. obowiązuje w polskim systemie prawa ustawa z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne („ Ustawa ”). Nowe prawo przewiduje cztery sposoby …
Zgodnie z zasadą uregulowaną w art. 451 kodeksu cywilnego („ kc ”), „dłużnik mający względem tego samego …
Tytuł wpisu mówi chyba sam za siebie. Nie bez znaczenia użyłem słowa "chyba", gdyż dla części osób czytających ów wpis nie musi być to wcale takie oczywiste. A chodzi …
KARA UMOWNA A SZKODA
Kara umowna została uregulowana w Kodeksie cywilnym ( dalej: kc ). Zgodnie z art.482kc, można zastrzec w umowie, że naprawienie …
Jeżeli jesteś dłużnikiem lub wierzycielem na pewno znasz już to pojęcie. Nakaz zapłaty jest orzeczeniem sądu cywilnego potwierdzającym obowiązek zapłaty określonej sumy pieniężnej od dłużnika na rzecz wierzyciela. Wierzycielem …
Potrącenie wierzytelności to jedna z możliwości obrony dłużnika w toku postępowania o zapłatę. Na tle tego zagadnienia w orzecznictwie wyłoniły się istotne rozbieżności. Dotyczą one m.in. …
Sprawy prywatne
Popularne artykuły
Darowizna nieruchomości a upadłość konsumencka
Podejmując decyzję o ogłoszeniu konsumenckiej trzeba mieć świadomość wszystkich jej konsekwencji. Jedną z nich jest spieniężenie przez syndyka całego majątku dłużnika, włączni…
Alimenty przy dziecku poczętym przez in vitro.
O tym, że rodzice są zobowiązani do utrzymywania dzieci do momentu uzyskania przez nie samodzielności pisałem już we wcześniejszych wpisach. Wątpliwości nie budzi także…
Kupiłem pojazd elektryczny, a wspólnota odmawia mi możliwości zamontowania ładowarki w hali garażowej. Co teraz?
Okazuje się, że coraz więcej osób spotyka się z odmową możliwości zainstalowania ładowarki elektrycznej na miejscu postojowym. Czy słusznie? Podstaw prawnych do odmowy jest niewiele: …
Rozwód z małżonkiem nieznanym z miejsca pobytu.
Jedną z przesłanek koniecznych do prowadzenia postępowania sądowego jest podanie adresu drugiej strony, tak, aby możliwe było doręczenie jej pisma inicjującego sprawę. …
Jak odzyskać prawo jazdy po zakazie? Sąd Rejonowy w Brzesku wyraża zgodę na blokadę alkoholową.
BLOKADA ALKOHOLOWA - SPOSÓB NA ODZYSKANIE PRAWA JAZDY Kontynuujemy pomoc naszemu Klientowi, któremu uprzedn…
Polecani prawnicy
Radca prawny
Daniel Gola
Bochnia
Kancelaria Radcy Prawnego Daniel Gola
Adwokat
Wojciech Nowak
Bielsko-Biała
Kancelaria Adwokacka Adwokat Wojciech Nowak
Adwokat
Adrianna Borowiecka
Łódź
Kancelaria Adwokacka Adwokat Adrianna Borowiecka
Radca prawny
Grzegorz Kantecki
Warszawa
Grzegorz Kantecki Kancelaria Radcy Prawnego
Radca prawny
Przemysław Piątek
Bydgoszcz
Kancelaria Radcy Prawnego Przemysław Piątek
All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.