Windykacja należności – ugoda z dłużnikiem
Kontynuując tematykę egzekwowania długów, poruszyć wypada kwestię ugody pozasądowej z naszym dłużnikiem. Dlaczego korzystnie jest doprowadzić do jej zawarcia?
Przede wszystkim uchroni nas to przed (najczęściej) długotrwałym procesem sądowym. Nadto zachowamy pozytywną relację z kontrahentem, odzyskując dług w sposób polubowny, ale także szybszy. Jest to więc idealne rozwiązanie szczególnie dla przedsiębiorców. Dodatkowo zawierając ją nie zapłacimy kosztów sądowych. W zależności od wartości przedmiotu sporu, sama opłata sądowa może być dość odczuwalna dla przedsiębiorstwa, a jej odzyskanie nastąpi dopiero po uregulowaniu zobowiązania przez dłużnika po prawomocnym wyroku sądowym.
Czasem polegając na dobrych stosunkach z klientem, przedsiębiorcy nie zawierają pisemnej umowy np. sprzedaży czy realizacji usługi, ponieważ dotychczasowa współpraca przebiegała nader poprawnie. Niekiedy jednak kontrahent zwleka z zapłatą i wówczas pojawia się problem dowodowy. Wtedy pomocne może okazać się zawarcie ugody, ponieważ „udokumentuje” zobowiązanie, dłużnik uzna swój dług, a w razie gdyby nie wywiązał się z jej zapisów, łatwiej będzie odzyskać pieniądze w postępowaniu sądowym. Niewątpliwie jednak największa zaletą ugody jest skrócenie czasu odzyskiwania należności.
Dłużnika należy traktować jako partnera. Pierwszym krokiem jest kontakt z upoważnioną osobą. W zależności od struktury przedsiębiorstwa może to być osoba prowadząca działalność, prezes zarządu, księgowa, pełnomocnik itd. Trzeba dokładnie przedstawić problem i propozycję jego rozwiązania.
Dłużnik zawierając taką ugodę również zyskuje. Przede wszystkim nie będą wobec niego prowadzone dalsze działania windykacyjne. Poza tym istotą ugody jest kompromis. Wierzyciel może zrezygnować przykładowo z dochodzenia roszczeń ubocznych np. odsetek, odroczyć termin płatności albo rozłożyć płatność na raty.
W ugodzie należy precyzyjnie określić stosunek prawny, z którego wynika dochodzone roszczenie. Najczęściej będzie to umowa, faktura VAT, ale także inny dokument np. wydanie towaru, protokół odbioru. Poza tym dookreślenia wymaga wysokość długu. Niezwykle istotne dla obu stron jest wskazanie sposobu spłaty zobowiązania.
Ugoda stanowi efekt końcowy negocjacji między stronami. Ma wiele zalet, warto spróbować skłonić drugą stronę do jej zawarcia.
Jeżeli nie jesteś doświadczoną osobą i nie wiesz jak sporządzić ugodę w sposób należycie zabezpieczający Twoje interesy, a także nie czujesz się na siłach w negocjowaniu jej warunków, warto zwrócić się w tym zakresie do profesjonalisty. Często obecność osoby trzeciej ułatwia wypracowanie satysfakcjonującego kompromisu.
W artykule została omówiona kwestia ugody pozasądowej z dłużnikiem. Zachęcamy do skorzystania z oferty Kancelarii Fortis w Katowicach, która profesjonalnie zajmuje się windykacją należności. W realizacji posiadamy już ponad 300 skutecznych windykacji od kilku tysięcy do kilku milionów złotych. Odzyskaliśmy wierzytelności głównie dla mieszkańców miast: Katowice, Chorzów, Mikołów, Mysłowice, Bytom, Ruda Śląska, Zabrze, Czeladź, Będzin, Chrzanów, Jaworzno, Tychy.