Wniosek o przerwę w karze pozbawienia wolności
O przerwę w wykonywaniu kary pozbawienia wolności ubiegać się może każda osoba skazana na karę pozbawienia wolności, w tym również zastępczą karę pozbawienia wolności. Co natomiast powinien zawierać wniosek o udzielenie przerwy w karze?
Skazany we wniosku o udzielenie przerwy w karze powinien wskazać:
- Podstawowe dane, tj. imię, nazwisko, nazwę i adres jednostki penitencjarnej, w której przebywa oraz adres, pod którym będzie przebywał w przypadku udzielenia przerwy w karze (adres zamieszkania);
- Wskazanie sądu penitencjarnego właściwego ze względu na położenie jednostki penitencjarnej, w której skazany odbywa karę;
- Wskazanie wyroku jaki odbywa skazany oraz określenie na jaki okres skazany domaga się udzielenia mu przerwy;
- Uzasadnienie wniosku;
- Datę i podpis skazanego
- Załączniki, w postaci: dokumentacji medycznej, promesy zatrudnienia lub umowy o pracę oraz innej posiadanej dokumentacji.
Czy w przypadku odmowy skazanemu przysługuje droga odwoławcza?
Od postanowienia Sądu odmawiającego udzielenia przerwy w karze przysługuje zażalenie, które należy wnieść w terminie 7 dni od daty ogłoszenia lub doręczenia postanowienia. Zażalenie wnosi się do sądu, który wydał zaskarżone postanowienie.
Czy sąd może odwołać przerwę w wykonaniu kary?
Sąd może odwołać przerwę w wykonywaniu kary w razie ustania przyczyny, dla której została udzielona, lub w wypadku, gdy skazany nie korzysta z niej w celu, w jakim została udzielona, albo rażąco narusza porządek prawny, jak również z powodu niewykonywania obowiązków nałożonych przez Sąd przy udzielający przerwy w karze. O odwołaniu przerwy orzeka sąd penitencjarny, który przerwy udzielił, bez względu na to, czy skazany przebywa w okręgu tego sądu.