Wolontariat w podmiocie leczniczym
Wolontariat w podmiocie leczniczym
Zagadnienie związane z wolontariatem regulują przepisy Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie . Zgodnie z dyspozycją art. 42 ust. 1 pkt 4 ustawy, wolontariusze mogą wykonywać, na zasadach określonych w niniejszym rozdziale, świadczenia na rzecz podmiotów leczniczych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej w zakresie wykonywanej przez nie działalności leczniczej. Cytowany przepis jednoznacznie wskazuje, iż istnieje możliwość odbycia wolontariatu w podmiocie leczniczym. Wolontariusz musi jednak w takim przypadku wykonywać świadczenia wchodzące w zakres działalności leczniczej podmiotu leczniczego.
Działalność lecznicza polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych (art. 3 ust. 1 Ustawy o działalności leczniczej ). Działalność lecznicza może polegać także na promocji zdrowia lub realizacji zadań dydaktycznych i badawczych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i promocją zdrowia, w tym wdrażaniem nowych technologii medycznych oraz metod leczenia (art. 3 ust. 2 Ustawy o działalności leczniczej ).
Mając na uwadze powyższą definicję działalności leczniczej, wskazać należy, iż w ramach wolontariatu w podmiocie leczniczym wolontariusz może wykonywać czynności związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, promocją zdrowia albo zadaniami dydaktycznymi lub badawczymi w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i promocją zdrowia, w tym wdrażaniem nowych technologii medycznych i metod badania.
Warunkami wykonywania czynności w ramach wolontariatu są:
- posiadanie przez wolontariusza kwalifikacji i spełnianie wymagań odpowiednich do rodzaju i zakresu wykonywanych w podmiocie leczniczym świadczeń;
- zawarcie między wolontariuszem a podmiotem leczniczym porozumienia o wolontariacie (umowy)
- nieodpłatność świadczenia wolontariusza
Reasumując, nawiązanie współpracy na zasadzie wolontariatu w podmiocie leczniczym jest możliwe. W tym celu niezbędne jest zawarcie nieodpłatnej umowy o wolontariacie, a w przypadku gdy okres wolontariatu jest dłuższy niż 30 dni umowa winna być zawarta w formie pisemnej a także winna zapewnić wolotariuszowi ubezpieczenie od następstw nieszcześliwych wypadków.
Radca Prawny Michał Araszkiewicz