Wycofanie się ze sprawy o rozwód
Po wniesieniu do sądu pozwu o rozwód zdarza się, że strona zmieni zdanie lub dojdzie do porozumienia z małżonkiem (pojedna się z nim), zdecyduje się na inne kroki, np. separację. Co w takiej sytuacji? Czy możliwe jest cofnięcie pozwu o rozwód?
Pozew o rozwód można wycofać w każdym momencie – aż do uprawomocnienia się wyroku. Powoduje to zakończenie sprawy w sądzie.
Jest jednak pewne ograniczenie w tym zakresie. Jeżeli współmałżonek nie odpowiedział (jeszcze lub w ogóle) na pozew, przed pierwszą rozprawą, do cofnięcia pozwu nie jest wymaga jego zgoda na cofnięcie powództwa.
Inaczej jest w przypadku, gdy pozwany złożył już odpowiedź na pozew. Mogą mieć miejsce dwie sytuacje:
- gdy wskazał, że nie zgadza się na rozwód i wniósł o oddalenie powództwa, cofnięcie pozwu jest możliwe przed pierwszą rozprawą – bez jego zgody, a na dalszym etapie postępowania – za jego zgodą
- gdy w odpowiedzi na pozew oznajmił, że również żąda rozwodu, cofnąć pozew można tylko za jego zgodą. Jeżeli nie wyrazi zgody na rozwód, sąd będzie sprawę prowadził dalej.
Jak wycofać pozew o rozwód?
Można to zrobić pisemnie (w piśmie zatytułowanym „cofnięcie powództwa”) lub ustnie – na rozprawie.
W przypadku, gdy możliwość cofnięcia pozwu będzie zależała od zgody pozwanego, sąd prześle mu odpis pisma, w którym będzie zawarta informacja o wycofaniu pozwu i zobowiąże go do ustosunkowania się do niego.
Jakie skutki ma cofnięcie pozwu o rozwód?
Skutecznie cofnięty pozew powoduje umorzenie postępowania lub (na późniejszym etapie sprawy rozwodowej) uchylenie wyroku.
Czy przy cofnięciu pozwu sąd zwraca opłatę?
Jeżeli pozew cofnięto w I instancji, sąd zwróci całą opłatę od pozwu, natomiast jeżeli pozew został wycofany w II instancji, sąd zwróci połowę opłaty od apelacji.
adw. Adrianna Borowiecka
Kancelaria Adwokacka w Łodzi, ul. Żeligowskiego 42
tel. 666 686 630, mail: kancelaria@adwokatborowiecka.pl