Bazując na wielu opiniach sporządzonych przez Kancelarię na przestrzeni lat, można …
Poradnik prawny - zachowek
Instytucja zachowku ma na celu ochronę interesów majątkowych osób najbliższych dla spadkodawcy, którzy wskutek sporządzenia testamentu na …
Otrzymując spadek na podstawie testamentu lub darowiznę musimy liczyć się z tym, że osoby uprawnione do zachowku …
Otrzymanie przez spadkobiercę całości spadku wiązało się z koniecznością zapłaty zachowku. Czasem ten obowiązek nadmiernie obciążał spadkobiercę, dlatego wprowadzono pewne zmiany, które mają na …
ZACHOWEK – CO TO JEST, KOMU PRZYSŁUGUJE I JAK GO OBLICZYĆ?
Zainteresowanie tematyką zachowku nie słabnie, a pytania …
Zachowek to instytucja prawa cywilnego mająca na celu ochronę interesów członków rodziny spadkodawcy. Instytucja ta przybiera formę …
Zachowek to instytucja związana z prawem cywilnym, a konkretnie spadkowym. Dzięki niej osoba pominięta w testamencie lub pozbawiona spadku za pomocą dokonania darowizny, …
Sprawy spadkowe często budzą wiele emocji, kontrowersji, potrafią skłócić członków rodziny na całe życie. Niekiedy jest to właśnie związane z koniecznością wypłaty zachowku …
Często przychodzą do mnie klienci i zadają pytanie co to jest zachowek? Wokół tego pojęcia narasta wiele domysłów, łącznie z tym kiedy i komu się …
Czy małżonkowie w separacji dziedziczą po sobie ➤ Spadek a dziedziczenie ➤ Adwokat prawo spadkowe Poznań Kontakt ☎ tel. 600225332
…
Informacja o testamencie jest bardzo istotna dla sprawy spadkowej. To jedyny sposób, aby zmienić ustawową kolejność dziedziczenia. W zależności od zapisów w testamencie można …
Dzisiejszy artykuł dotyczy kolejnej istotnej kwestii, a mianowicie tego, czy i jaki wpływ na należny zachowek mają poczynione przez spadkodawcę za życia darowizny.
…
Pierwsze kroki do obliczenia zachowku to:
- ustalenie udziału spadkowego, który przysługiwałby danej osobie dochodzącej zachowku, gdyby dziedziczyła ona z ustawy (czyli gdyby …
Polski kodeks cywilny wyróżnia dwie grupy spadkobierców: ustawowych i testamentowych. W przypadku spadkobierców ustawowych, to z samego kodeksu wynika, komu i w jakim …
Zachowek jest instytucją prawa spadkowego, ustanowioną w celu zabezpieczenia praw najważniejszych spadkobierców w przypadku nieuzyskania przez …
Zachowek w pytaniach i odpowiedziach
Zachowek to jedna z najpopularniejszych instytucji prawa spadkowego. I kwestia, która coraz częściej staje się …
Spadkodawcy przysługuje uprawnienie do dowolnego rozrządzenia swoim majątkiem na wypadek śmierci, sporządzając w tym celu testament. Zdarza się jednak, że pominięte w nim zostaną interesy …
Zachowek to uprawnienie najbliższych krewnych spadkodawcy (tj. dzieci, wnuków, rodziców, małżonka), którzy byliby powołani do spadku z ustawy …
Sprawy spadkowe: 3 ważne terminy.
Jeżeli w związku ze śmiercią spadkodawcy uważasz, że zaliczasz się do grona osób, które potencjalnie mogą być spadkobiercami, …
Kwestia zachowku przy odrzuceniu spadku
Kwestią, którą poruszę w dzisiejszym artykule jest możliwość żądania zachowku w przypadku, kiedy ówcześnie złożyliśmy …
Sprawy prywatne
Popularne artykuły
Kryptowaluty a podatki w Polsce - kompleksowy przewodnik 2025
Kryptowaluty a podatki w Polsce - kompleksowy przewodnik 2025 Podstawowe zasady opodatkowania kryptowalut 1. Kiedy płacimy podatek? Podatek płacisz tylko przy:…
Darowizna nieruchomości a upadłość konsumencka
Podejmując decyzję o ogłoszeniu konsumenckiej trzeba mieć świadomość wszystkich jej konsekwencji. Jedną z nich jest spieniężenie przez syndyka całego majątku dłużnika, włączni…
Alimenty na dziecko - czy sąd może zasądzić więcej niż powód żądał w pozwie
ALIMENTY NA DZIECKO – CZY SĄD MOŻE ZASĄDZIĆ WIĘCEJ NIŻ POWÓD ŻĄDAŁ W POZWIE ? W procesie o alimenty na dziecko punkt widzenia zależy …
Czy dotacja na wykonanie zadania publicznego jest objęta podatkiem VAT?
Organizacje pozarządowe, tak jak wszyscy podatnicy, nie są zobowiązane do zapłaty podatku od towarów i usług (VAT) w przypadku, gdy korzystają ze zwolnienia podmiotowego. Zwolnienie to p…
Uniewinnienie - skuteczna apelacja od wyroku Sądu Rejonowego w Bochni. Czy warto składać apelację - jazda po chodniku?
Uniewinnienie - Skuteczna apelacja od wyroku Sądu Rejonowego w Bochni. Klient zwrócił się z problemem dotyczącym art. 86b § 1 pkt 5 k…
Polecani prawnicy

Radca prawny
Daniel Gola
Bochnia
Kancelaria Radcy Prawnego Daniel Gola

Adwokat
Wojciech Nowak
Bielsko-Biała
Kancelaria Adwokacka Adwokat Wojciech Nowak

Adwokat
Adrianna Borowiecka
Łódź
Kancelaria Adwokacka Adwokat Adrianna Borowiecka

Radca prawny
Grzegorz Kantecki
Warszawa
Grzegorz Kantecki Kancelaria Radcy Prawnego

Radca prawny
Przemysław Piątek
Bydgoszcz
Kancelaria Radcy Prawnego Przemysław Piątek
All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.