Zacznijmy klasycznie, czyli od spadków! Odrzucenie spadku

Z pytaniem o możliwość odrzucenia spadku spotykam się wielokrotnie. Czasami klienci wiedzą, że mogą to zrobić, czasami nawet wiedzą w jakim terminie. Ale w parze z teorią nie zawsze idzie praktyka. Bo co w sytuacji, jeśli odrzucę spadek, a mam dzieci? Czy one też dziedziczą? No właśnie... .

Po pierwsze - data graniczna - 6 miesięcy od dnia śmierci spadkodawcy (babci, mamy, dziadka, ojca, wujka).

Po drugie - w jaki sposób - u notariusza poprzez złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku. Notariusz sporządza wówczas akt notarialny, z któego wynika, że dana osoba spadek odrzuciła. Można również odrzucić spadek przed sądem.

Ta czynność wymaga nieco więcej zaangażowania, ale ludzie często wybierają tę opcję, ponieważ jest tańsza. Opłata od wniosku o złożenie oświadczenia woli odrzucającego spadek wynosi łącznie 55 złotych. U notariusza stawki są jednak wyższe. Po złożeniu wniosku należy oczekiwać na rozprawę. Czas oczekiwania - bywa, że kilka miesięcy. Nie trzeba się jednak martwić, ponieważ w takiej sytuacji liczy się, czy wniosek do Sądu został złożony w terminei 6 miesięcy od dnia śwmierci spadkodawcy. W tym terminie nie trzeba zakończyć postępowania sądowego.

Po trzecie - mam niepełnoletnie dzieci. Mogę złożyć za nie oświadczenie o odrzuceniu spadku, ale najpierw muszę udać się do sądu rodzinnego i opiekuńczego. Należy złożyć wniosek o wyrażenie przez sąd zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci. Koszt wniosku to obecnie 100 złotych. Wniosek do sądu należy złożyć w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym sami odrzuciliśmy spadek przed notariuszem, albo od dnia wydania postanowienia przez sąd przed którym odrzucaliśmy spadek. Po uzyskaniu postanowienia sądu opiekuńczego wyrażającego zgodę na odrzucenie w imieniu dzieci spadku można spokojnie udać się do notariusza.

Jeżeli dzieci są już pełnoletnie, to termin 6 miesięcy do odrzucenia przez nich spadku należy liczyć od dnia, kiedy sami odrzucliśmy spadek. Oczywiście pełnoletnie dzieci mogą też zrobić to wcześniej, zanim zacznie płynąć dla nich termin do odrzucenia spadku.

Po czwarte - po co odrzucać spadek? Żeby nie być odpowiedzialnym za długi, których nie jesteśmy autorami.

Po piąte - nie odrzuciłem spadku w terminie. Czy można to naprawić? Można. Istnieje coś takiego, jak uchylenie się od skutków prawnych złożonego oświadczenia, albo braku złożenia oświadczenia. Przy czym nie można zrobić tego w każdym czasie. Jeżeli przyczynami niezłożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku były błąd albo groźba, to wówczas należy złożyć wniosek o uchylenie się od skutków prawnych niezachowania terminu do złożenia oświadczenia woli. Wniosek skłąda się do sądu. Koszt 100 złotych, przy czym zazwyczaj trzeba doliczyć jeszcze kwotę 55 złotych, ponieważ wraz z uchylenie się od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia w terminie sąd odbierze od spadkobiercy oświadczenie o odrzuceniu spadku.