Zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową
Dzięki wprowadzeniu w 2015 roku do kodeksu karnego wykonawczego przepisu art. 182a skazani wobec których orzeczono okresowy albo dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, mogą starać się o uzyskanie "zgody sądu" na prowadzenie pojazd przed upływem okresu, na który orzeczono zakaz. Na wniosek skazanego Sąd może orzec o dalszym wykonywaniu tego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.
Czym jest blokada alkoholowa?
Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt. 84 ustawy prawo o ruchu drogowym jest to:
urządzenie techniczne uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu silnikowego i pojazdu szynowego, w przypadku gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3.
Kiedy mogę starać się o zmianę środka zapobiegawczego?
Kodeks karny wykonawczy przewiduje dwa podstawowe warunki - upływ określonego czasu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów i pozytywna prognoza kryminologiczna sprawcy. Dla wyrażenia zgodny na stosowanie blokady konieczne jest łączne wystąpienie przesłanek.
Sąd może zatem orzec o zamianie sposoby wykonywania środka karnego, jeżeli upłynęła przynajmniej połowa okresu jego obowiązywania. Jeśli zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio, o zgodę na stosowanie blokady można starać się po upływie 10 lat od orzeczenia zakazu.
Oceniając wniosek skazanego sąd bada jednocześnie czy jego postawa, właściwości i warunki osobiste oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie przez niego pojazdu nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji. Oznacza to mniej więcej tyle, że sąd jest zobligowany do analizy zachowania osoby skazanej w okresie stosowania środka karnego (zakazu prowadzenia pojazdów). Jeżeli Sąd ustali, że wyrażenie zgody na prowadzenie przez skazanego pojazdu, mimo orzeczonego zakazu, nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji, może wyrazić zgodę na prowadzenie przez skazanego pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową.
Należy pamiętać, że zgoda taka nie ma charakteru bezwarunkowego. Jeżeli skazany w sposób rażący narusza porządek prawny w zakresie dotyczącym bezpieczeństwa w ruchu drogowym, Sąd może zdecydować o uchyleniu stosowania wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Od tego momentu zakaz będzie obowiązywał w pierwotnej formie, a więc nie będzie możliwe legalne prowadzenie jakiegokolwiek pojazdu objętego zakazem.