Zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową (alcolock)

Zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową (alcolock)

Od prawie dwóch lat w Kodeksie karnym wykonawczym istnieje prawna możliwość zmiany orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów (w przypadku przestępstw popełnionych w stanie nietrzeźwości), poprzez jego skrócenie i umożliwienie skazanym prowadzenia pojazdu wyposażonego w tzw. blokadę alkoholową .
Dla orzeczenia przez sąd zmiany zakazu, konieczne jest spełnienie określonych warunków, w tym dotyczących samego skazanego.
Po pierwsze, o taką zmianę można się ubiegać wyłącznie po upływie co najmniej połowy okresu obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów  (w przypadku dożywotniego zakazu, po upływie 10 lat).
Po drugie, niezbędna jest pozytywna prognoza kryminologiczna w zakresie bezpiecznego prowadzenia pojazdu przez skazanego , tj. 
- postawa skazanego,
- jego właściwości osobiste,
- jego warunki osobiste, oraz
- zachowanie się skazanego w okresie wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów,
uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez skazanego nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.
Koniecznym jest zatem przekonanie sądu orzekającego, że po skróceniu okresu wykonywania orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów ich prowadzenie przez skazanego nie będzie on zagrażać bezpieczeństwu w komunikacji.
Informacje dla dokonania takiej oceny sąd uzyskuje m.in. w drodze wywiadu środowiskowego kuratora sądowego oraz danych o skazanym, jakimi dysponuje Policja, jak również z uzasadnienia samego wniosku złożonego przez skazanego.

O zmianie zakazu sąd powiadamia właściwego starostę, który wydaje decyzję o przywróceniu uprawnień do kierowania pojazdami. Na podstawie tej decyzji osobie skazanej, wobec której obowiązuje zakaz może być wydane prawo jazdy.
W dokumencie z urzędu umieszcza się informację o ograniczeniu uprawnień do pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową, poprzez wpisanie w kolumnie nr 12 kodu ’69’.