Zakażenie szpitalne - czym ono właściwie jest?

Sprawy o zakażenie szpitalne, obok klasycznych spraw o błąd medyczny, również goszczą na wokandach sądów cywilnych. Są one trudne, przede wszystkim ze względu na specyficzny rozkład ciężaru dowodu i powszechność występowania drobnoustrojów potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia i życia człowieka.

W opiniach biegłych w procesach "zakażeniowych" czytam często, że: "Zakażenia były, są i będą". Trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty są w zasadzie wszędzie. Żyją również w nas. Nie są dotrzegalne gołym okiem. Prawo dla wskazanych wyżej organizmów posługuje się zbiorczym określeniem "biologiczne czynniki chorobotwórcze", ponieważ posiadają one zdolność wywoływania objawów chorobowych.

Zakażenie

Czym jest zakażenie? Jest ono po prostu wniknięciem do organizmu człowieka biologicznych czynników chorobotwórczych, czyli wspomnianych bakterii, wirusów, grzybów i poasożytów zdolnych do wywoływania objawów chorobowych.

Czym zatem jest zakażenie szpitalne?

Zakażenie szpitalne

Prawo uznaje za zakażenie szpitalne takie zakażenie, które wystąpiło w związku z leczeniem (czy postępowaniem diagnostyczno-terapeutycznym).

Dla uznania, że określone zakażenie na pewno jest zakażeniem szpitalnym konieczne jest spełnienie jeszcze dodatkowych dwóch warunków . Warunki te powiązane są z okresem wylęgania choroby.

Co oznacza w praktyce udowodnienie, że doszło do zakażenia szpitalnego?

O tym dowiesz się z mojego Bloga o zakażeniach szpitalnych ( www.zakazeniaszpitalne.pl ).

Zachęcam do lektury. Szczegóły w artykule na blogu " Zakażenie szpitalne, czym to właściwie jest? "

Dziękuję za Twój czas i uwagę,

radca prawny Maciej Nowakowski