Zarządzenie wykonania zastępczej kary pozbawienia wolności – art. 65 KKW

Zdarza się iż skazani na karę ograniczenia wolności z różnych powodów jej nie wykonują. Konsekwencją lekceważenia obowiązków związanych z wykonaniem kary ograniczenia wolności może być zarządzenie wykonania zastępczej kary pozbawienia wolności.
Zależnie od rodzaju naruszeń sąd będzie miał obowiązek lub jedynie możliwość zarządzenia wykonania kary zastępczej.

Przesłanki zarządzenia przez sąd zastępczej kary pozbawienia wolności.

Obligatoryjne zarządzenie wykonania zastępczej kary pozbawienia wolności.

Zgodnie z treścią art. 65 § 1 KKW sąd zarządza wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności jeżeli skazany uchyla się od odbywania kary ograniczenia wolności. Zarządzenie to ma charakter względnie obligatoryjny, decyzja w tym przedmiocie uzależniona jest od swobodnej oceny sądu w zakresie tego czy dane zachowanie powinno zostać zakwalifikowane jako uchylanie się skazanego od odbywania kary ograniczenia wolności czy też nie.

Z punktu widzenia skazanego istotne jest aby w toku postępowania o zarządzenie wykonania zastępczej kary pozbawienia wolności wykazać iż nie odbył kary ograniczenia wolności ponieważ nie miał obiektywnych możliwości jej wykonania. Istotą art. 65 § 1 KKW jest pojęcie " uchylanie się". Samo zachowanie zawierające się w w/w pojęciu polega na niewypełnieniu ciążącego na skazanym obowiązku który jest możliwy do wykonania. Od odbycia kary uchyla się zatem ten, kto mógłby wykonać ciążący na nim obowiązek, ale nie czyni tego mimo realnych możliwości. Skazany nie wypełnia zatem obowiązku, bo nie chcę go wypełnić lub ten obowiązek lekceważy.

Przeszkodę uzasadniającą niewykonanie ciążącego na sprawcy obowiązku stanowi np. ciężka choroba, trudna sytuacja materialna itd.

Do zarządzenia wykonania zastępczej kary pozbawienia wolności konieczne jest wykazanie, że skazany celowo i umyślnie nie wykonuje obowiązku, mając jednocześnie świadomość możliwości jego wykonania.

Fakultatywne zarządzenie wykonania zastępczej kary pozbawienia wolności.

Wymierzając karę ograniczenia wolności, sąd może orzec dodatkowo środek karny w postaci świadczenia pieniężnego, sąd może także nałożyć na skazanego obowiązki określone w art. 72 § 1 pkt 2-7a kodeksu karnego np. może zobowiązać skazanego do powstrzymania się od nadużywania alkoholu lub używania innych środków odurzających.
Jeżeli skazany wbrew orzeczonemu obowiązkowi będzie nadużywał alkoholu w okresie odbywania kary ograniczenia wolności, sąd będzie miał możliwość zarządzenia wykonania zastępczej kary pozbawienia wolności.

Wymiar zastępczej kary pozbawienia wolności.

Sąd zarządza wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności w wymiarze odpowiadającym karze ograniczenia wolności pozostałej do wykonania, przyjmując, że jeden dzień zastępczej kary pozbawienia wolności jest równoważny dwóm dniom kary ograniczenia wolności z tym zastrzeżeniem, że jeżeli przestępstwo, za które orzeczono karę ograniczenia wolności nie jest zagrożone karą pozbawienia wolności to kara zastępcza nie może przekroczyć 6 miesięcy.

Należy pamiętać iż przepis art. 65a KKW pozwala  na wstrzymanie wykonania zastępczej kary pozbawienia wolności o czym dowiesz się w kolejnym wpisie.