Zastępcza kara pozbawienia wolności - i co dalej?

Zastępcza kara pozbawienia wolności - i co dalej?

Nierzadko zdarzają się w mojej praktyce adwokata przypadki, że ktoś mocno przejęty prosi o pomoc z powodu zamiany kary grzywny na zastępczą karę pozbawienia wolności, a o czym dowiaduje się często wtedy dopiero, gdy zostaje zatrzymany i doprowadzony do odbycia tejże kary przez funkcjonariuszy Policji.

Niemniej sytuacja ta nie jest - jakby się wydawało - ani tak kłopotliwa do "odkręcenia", ani tym bardziej beznadziejna - dość powiedzieć, że zgodnie z art. 47 par. 2 kodeksu karnego wykonawczego "Od zastępczej kary pozbawienia wolności lub wykonywania pracy, o której mowa w art. 45 § 1, skazany może się w każdym czasie zwolnić przez złożenie kwoty pieniężnej przypadającej jeszcze do uiszczenia tytułem grzywny.".

Naturalnie owo złożenie może polegać i polega zazwyczaj na stosownej wpłacie przelewem na konto bankowe Sądu. Jeżeli skazany odbywa karę zastępczą, to wówczas nastąpi wydanie przez sędziego zarządzenia zwolnienia wraz z nakazem zwolnienia i powinno być wydane od razu po złożeniu nieuiszczonej grzywny.

Adwokat Katowice