Zawieszenie działalności gospodarczej na czas epidemii

Jeżeli prowadzisz działalnośc gospodarczą i ze względu na panującą epidemię koronawirusa masz problemy finansowe, a Twoja działalność zaczyna przynosić straty, warto zastanowić się co dalej. W przypadku kiedy nie możesz wysłać pracowników do pracy zdalen, bo prowadzisz kawiarnię lub hotele i nie widzisz szans na szybki powrót do biznesu, może należy przeanalizować zawieszenie działalności gospodarczej?

Kiedy zawiesić działalność gospodarczą?

Decyzja o zawieszeniu działalności nie jest łatwa. Przecież cały czas staraliśmy się ją rozwijać, dokładaliśmy wszelkich strań, aby wszystko się pięknie rozwijało i nagle pojawia się epidemia, i krzyżuje nam plany.

Aby podjąć odpowiednią decyzję należy dokłądnie przeanalziować rynek, zastanowić się czy przypadkiem nie mozemy przenieść się z biznesem do Internetu (np. dowód jedzenia), zlecić pracownikom pracę zdalną, ewentualnie przeczekać ten czas.

Wszsytko zależy od naszego biznesu i tego jakie mamy możliwosci oraz finanse. Jednak kiedy zacznie pojawiać się widmo pustego portfela i konta, czas zacząć działać.

Zawieszenie działalności na czas epidemii

Czym jest zawieszenie działalności gospodarczej?

Do zawieszenia działalności gospodarczej konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku do CEIDG - możecie to zrobić online. W obecnej sytuacji jest to nawet wskazane.

Nie można jednak zawiesić działalności na mniej niż 30 dni - musi to być co najmniej 30 dni. Znam osoby, które zawieszają działalność kilka razy w roku,ponieważ dostają duże zlecenia i wiedzą, że przygotowanie produktu potrwa ok 2-3 i... zawieszają na ten czas działalność. Oszczędzają na ZUSie itp.

Składając wniosek należy podać na ile zawieszamy działalność. Zaznaczay również datę odwieszenia działalności - jak nadejdzie, nasza działalność automatycznie zostaje odwieszona.

Działalność możę być zawieszona także na czas nieokreślony.

Zawieszenie spółki cywilnej

W przypadku kiedy prowadzicie działlaność w formie spółki cywilnej, to aby ją zawiesić, wszyscy wspólnicy muszą podjąć taką decyzję, a nie tylko część.

Jeżeli zawieszacie prowadzenie spółki cywilnej, to mmusicie zgłosić ten fakt do:

  1. GUS
  2. Urzędu Skarbowego
  3. CEIDG

Zgłoszenie do GUS i Urzędu Skarbowego powinno nastąpić w terminie 7 dni od dnia zawieszenia.

Zawieszenie spółki prawa handlowego

Można rówież zawiesić prowadzenie spółki zarejestrowanej w KRS, jednak na maksymalnie 24 miesiace. Po tym czasie automatycznie się odwiesza. Minimalny czas zawieszenia spółki prawa handlowego to 30 dni, podobnie jak jednoosobowej działalności gospodarczej.

Przed zawieszeniem trzeba podjąć stosowną uchwałę razem z innymi wspólnikami.

Warunkiem zawieszenia spółki zarejestrowanej w KRS jest niezatrudnianie pracowników. Są jednak wyjątki. Można zawiesić spółkę, jeżeli pracownicy przebywają na urlopie:

  1. macierzyńskim,
  2. na warunkach urlopu macierzyńskiego,
  3. wychowawczym,
  4. rodzicielskim, jeżeli nie łączy się z korzystaniem z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu.

A co z pracownikami?

Cóż, jeżeli chcecie zawiesić jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub spółkę zarejestrowaną w KRS, to musicie zwolnić pracowników. Inaczej nie zawiesicie działalności.

Nie musicie zwalniać osób, które są "zatrudnione" na podstawie umów zlecenia lub o dzieła.

Pamiętajcie o wyrejestrowaniu pracowników z ZUS w terminie 7 dni.

Co z podatkiem dochodowym, VAT i ZUS?

Mówiąć krótko, terminy 10, 20 i 25 każdego miesiąca już Was nie interesują, ponieważ nie musicie płacić tych podatków.

Zawieszenie działalności gospodarczej nie wpływa jednak na Wasz status jako podatnika czynnego VAT. Nie musicie jednak składać deklaracji za okres zawieszenia.

Pamiętajcie jednak, że zwolnienie ze składania deklaracji nie dotyczy m.in.

  1. podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
  2. podatników dokonujących importu usług lub nabywających towary w zakresie których są podatnikiem.

Podsumowanie

Czy warto zawiesić działalność na ten czas? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami po przeanalizowaniu dokładnie Waszej sytuacji.

Pamiętajcie, że jak zawiesicie działalność, to stracicie pracowników, kontrahentów, a także możecie popaść w długi za niezapłacone faktur.

Nie płacicie jednak podatku dochodowego, VAT i ZUS.

Zapraszam na moja stronę http://kozlowskimarcin.pl/ oraz blogi: https://prawnieomedycynie.pl/ https://ewslegalblog.pl/