Zmiana miejsca zamieszkania dziecka a obowiązek alimentacyjny

Specyfiką orzeczeń wydawanych w sprawach rodzinnych jest to, że mogą i często są zmieniane, a przynajmniej do takich prób dochodzi. Dotyczy to m.in. ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej, zmiany kontaktów z dziećmi, czy podwyższenia lub obniżenia alimentów.

W praktyce zdarzają się również sytuacje, gdy dziecko samowolnie zmienia swoje dotychczasowe miejsce zamieszkania, przenosząc się do drugiego z rodziców .

Co należy zrobić w takiej sytuacji?

Przede wszystkim należy pamiętać, że sama fizyczna zmiana miejsca zamieszkania dziecka nie wpływa automatycznie na zmianę sytuacji ustalonych dotychczas praw.

W pierwszej kolejności należy zadbać o to, aby doszło do formalnej zmiany miejsca zamieszkania małoletniego - wnosząc chociażby wniosek do właściwego sądu rodzinnego o zmianę miejsca pobytu małoletniego, czy dogadując się z drugim rodzicem przed mediatorem sądowym.

W dalszej kolejności (lub jednocześnie z powyższym) należy dążyć do zmiany istniejącego obowiązku alimentacyjnego . Jak już wskazano, przeprowadzka dziecka do rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów nie zdejmuje z niego tego obowiązku, ani nie przerzuci go na rodzica dotychczas opiekującego się małoletnim. Również w tym przypadku, sądownie lub polubownie, należy doprowadzić do:

  1. uchylenia dotychczas ustalonego obowiązku alimentacyjnego oraz
  2. nałożenia go na drugiego z rodziców (oczywiście w wysokości uzależnionej od możliwości zarobkowych i majątkowych rodzica zobowiązanego do alimentacji oraz usprawiedliwionych potrzeb małoletniego).

adw. Marek Jaroch