Zmiany w zachowku
Otrzymanie przez spadkobiercę całości spadku wiązało się z koniecznością zapłaty zachowku. Czasem ten obowiązek nadmiernie obciążał spadkobiercę, dlatego wprowadzono pewne zmiany, które mają na celu poprawę sytuacji spadkobiercy.
Co się zmienia?
Po pierwsze osoba, na której ciaży obowiązek zapłaty zachowku może:
a) zwrócić się o odroczenie jego płatności;
b) rozłożenie zachowku na raty;
c) w wyjatkowych przypadkach żądać jego obniżenia (wyjątkowe przypadki to przede wszystkim sytuacja osobista oraz majątkowa obowiązanego).
Po drugie, spłata zachowku może być rozłożona na raty na okres 5 lat. Niewątpliwie ułatwi to spłatę zobowiązania. Ale w wyjatkowych sytuacjach, możliwe jest złożenie do sądu wniosku o odroczenie terminu spłaty poszczególnych rat, jak też przedłużyć termin. Przedłużony termin nie może być dłuższy niż 10 lat.
Czy wszystkie zmiany są korzystne?
Z jednej strony uwzględnienie sytuacji majątkowej oraz osobistej osoby zobowiązanej do zapłaty zachowku jest dla niej korzystne. Nie będzie spłacać zobowiązań, które przekraczają jej możliwości majątkowe. Z drugiej strony, taka osoba musi jednak pamiętać, że gdy jej sytuacja się polepszy - może zostać zobowiązana do zwrotu sumy, o którą obniżono zachowek. Może z tego skorzystać wyłącznie osoba uprawniona do zachowku i ma to 5 lat.
Nowa regulacja poprawia sytuację osoby zobowiązanej do zapłaty zachowku. Przede wszystkim umożliwia spłatę kwoty, która znajduje się w zasięgu możliwości majątkowych zobowiązanego. Ale chroni także interesy osoby, która taki zachowek ma otrzymać, czasem w niższej wysokości niż wynikałoby to z wcześniej stosowanych rozwiązań.