Zwolnienie pracownika na L4 bez okresu wypowiedzenia
Czy pracodawca może zwolnić pracownika bez zachowania okresu wypowiedzenia, gdy ten przebywa na L4?
Przypadki takie przewiduje art. 53 Kodeksu pracy. Zgodnie z treścią przepisu, (art. 53 § 1) pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, gdy 1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż 3 miesiące - jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, albo gdy dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową; 2) w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.
Należy przy tym pamiętać, iż (53 § 2) rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić w razie nieobecności pracownika w pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem w okresie pobierania z tego tytułu zasiłku, a w przypadku odosobnienia pracownika ze względu na chorobę zakaźną, w okresie pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku.
Co więcej, rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności.
Dodatkowo, pracodawca powinien w miarę możliwości ponownie zatrudnić pracownika, który w okresie 6 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, z przyczyn wymienionych w § 1 i 2, zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu tych przyczyn.