Zwrot kosztów kredytu w związku z wcześniejszą spłatą kredytu w PLN

W Polsce zwrot kosztów kredytu w przypadku jego wcześniejszej spłaty to istotne zagadnienie, które dotyczy konsumentów posiadających kredyty konsumenckie i hipoteczne. Zgodnie z przepisami prawa, kredytobiorcy, którzy zdecydują się spłacić swój kredyt przed terminem, mają prawo do proporcjonalnego zwrotu części kosztów, które ponieśli w związku z zaciągnięciem kredytu.

Podstawą prawną zwrotu kosztów w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu (konsumenckiego) jest przede wszystkim Ustawa o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 roku (art. 49), która implementuje dyrektywę unijną 2008/48/WE. Zgodnie z tą ustawą, w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsument ma prawo do proporcjonalnego obniżenia całkowitego kosztu kredytu. Przepisy te mają zastosowanie do kredytów konsumenckich, czyli pożyczek do kwoty 255 550 zł.

Dla kredytów hipotecznych istotna jest Ustawa o kredycie hipotecznym z dnia 23 marca 2017 roku, która również przewiduje zwrot kosztów w razie przedterminowej spłaty, choć regulacje w tym zakresie są nieco inne.

Jakie koszty podlegają zwrotowi?
Przy wcześniejszej spłacie kredytu, kredytobiorca może oczekiwać zwrotu proporcjonalnej części kosztów, które obejmują:
1. Odsetki – gdy kredyt jest spłacony wcześniej, bank nie ma prawa pobierać odsetek za okres, w którym kredyt już nie jest aktywny.
2. Koszty ubezpieczeń – jeśli kredytobiorca opłacał ubezpieczenia powiązane z kredytem (np. ubezpieczenie na życie lub ubezpieczenie nieruchomości), to w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu ma prawo do zwrotu składki za niewykorzystany okres ochrony.
3. Prowizje i inne opłaty – koszty prowizji, opłat przygotowawczych czy administracyjnych mogą również podlegać zwrotowi w sposób proporcjonalny.

Podsumowując, jeżeli kredytobiorca dokonał wcześniejszej spłaty kredytu, istnieje możliwość, że bank naliczył opłaty i prowizje, które mogą podlegać zwrotowi. Przy wyższych kwotach kredytu kwoty te są na prawdę znaczące.

Nasza Kancelaria specjalizuje się w dochodzenie roszczeń od banków. Zajmujemy się całością procesu – od analizy umowy, przez kontakt i negocjacje z bankiem aż po ewentualne działania prawne. Prowadzimy sprawy w całej Polsce, istnieje możliwość spotkania w siedzibie Kancelarii oraz online.

Adwokat Natalia Hebel

Kancelaria Adwokacka

ul. Nowowiejskiego 20/5, 61-732 Poznań

tel. 505535470

e-mail: n.hebel@onet.pl

www.adwokat-hebel.pl