Czy potrzebny jest adwokat podczas sprawy rozwodowej?
Adwokat przy rozwodzie
Zacznijmy od tego, na jaką pomoc adwokata mogą liczyć Państwo przy rozwodzie.
Po pierwsze, mogą Państwo sięgnąć po poradę prawną. Adwokat opowie Państwu jak wygląda Państwa sytuacja od strony prawnej, na jakie rozwiązania mogą Państwo liczyć, jak przygotować się do postępowania rozwodowego, jakich dokumentów będą Państwo potrzebować oraz technicznie wskażę jakie są orientacyjne opłaty w trakcie trwania postępowania rozwodowego. Jednak po otrzymaniu porady działają Państwo sami.
Po drugie, mogą Państwo skorzystać z usług adwokata jako profesjonalnego pełnomocnika. W tym przypadku to adwokat będzie działał w Państwa imieniu, reprezentował Państwa podczas rozprawy sądowej czy występował w Państwa imieniu po niezbędne dokumenty. Będzie też komunikował się z drugą stroną postępowania, jeśli zajdzie taka potrzeba, a także sporządzał pisma procesowe w trakcie trwania postępowania rozwodowego. To szczególnie cenna pomoc zwłaszcza w przypadku emocjonalnie trudnych rozwodów. W przypadku posiadania pełnomocnika najprawdopodobniej każdorazowo będą Państwo przygotowani do rozpraw sądowych, co zdecydowanie obniży Państwa stres. W trakcie trwania rozpraw będą mogli się Państwo skupić przede wszystkim na swojej roli, tj. na odpowiadaniu na pytania sądu czy pełnomocnika, nie zaś na całej organizacyjnej otoczki. Adwokat będzie również wiedział kiedy złożyć odpowiednie wnioski dowodowe czy zwrócić uwagę na niewłaściwe zachowania drugiej strony jeżeli takowe by się pojawiły.
Pozew rozwodowy i formalności rozwodowe
Jeśli jesteś stroną wnoszącą o rozwód, musisz złożyć we właściwym sądzie okręgowym pozew rozwodowy wraz z potwierdzeniem płatności za opłatę od pozwu. Jeśli jesteś stroną pozwaną, otrzymasz pozew złożony przez współmałżonka. Bez względu na to, w jakiej z tych dwóch sytuacji Państwo się znajdą, będzie ona stresująca, a także wymagająca sporej dawki wiedzy z zakresu prawa rodzinnego. Tego stresu i ewentualnych błędów na późniejszym etapie rozwodu można sobie oszczędzić, korzystając z usług adwokata, który zadba o to, aby pisma były złożone w odpowiednim czasie, a także zawierały konieczne wniosku.
Oprócz samego pozwu, w niektórych przypadkach potrzebne są także różne dokumenty np. akty z USC, wyciągi bankowe, deklaracje podatkowe. Zatrudniając adwokata zyskują Państwo pewność, że wszystkie sprawy formalne będą prowadzone prawidłowo, że dotrzymane będą wszelkie określone prawem terminy.
Stresująca jest też sama rozprawa. Dla wielu osób stawienie się na własnej rozprawie rozwodowej może być pierwszym doświadczeniem z rozprawą sądową w ogóle. Jak się zachować, co mówić, kiedy wstawać? Posiadanie reprezentanta w postaci adwokata od rozwodów ułatwi przejście przez proces i pomoże uniknąć błędów, które mogłyby działać na Państwa niekorzyść albo niepotrzebnie przedłużać postępowanie.
Rozwodowe komplikacje
Sprawy rozwodowe mogą mieć różne stopnie skomplikowania. Niestety, rzadko zdarza się rozwód, podczas którego małżonkowie zgadzają się wzajemnie na wszelkie warunki i ustalenia. Rozwody bywają prawdziwymi bataliami o winę w rozkładzie pożycia, wysokość alimentów czy opiekę nad dziećmi. Adwokat pomoże Państwu w złożeniu odpowiednich wniosków, zebraniu dokumentów, dowodów, powołaniu świadków.
Kolejnym aspektem, który może wydłużyć i skomplikować sprawę rozwodową, jest pozew o rozwód z orzeczeniem winy jednego z małżonków. W takiej sytuacji należy zgromadzić odpowiednie dowody, zawnioskować o świadków, którzy będą pomocni w sprawie, a także chronologicznie opisać sytuacje wskazujące na winę małżonka czy zająć się stenogramami z kłótni małżonków. Trudno jest zrobić to samodzielnie, bez pomocy adwokata.
Doświadczony adwokat od rozwodów
Doświadczenie adwokata od rozwodów jest bezcenne, zwłaszcza jeśli druga strona również występuje z profesjonalnym pełnomocnikiem w postaci adwokata czy radcy prawnego. Adwokat, który specjalizuje się w prawie rodzinnym i rozwodach wie, jakie dowody i argumenty są istotne, jakich uników może próbować druga strona. W dodatku uczciwie powie Państwu, jakie są szanse na “wygranie” sprawy, pomoże ustalić najwyższą możliwą do osiągnięcia kwotę alimentów, oceni ryzyko spełnienia ewentualnych gróźb drugiej strony np. w przypadku męża straszącego żonę odebraniem dzieci.
Posiadanie adwokata na rozprawie rozwodowej chroni Państwa przed napastliwymi pytaniami, zaskoczeniem, nieczystymi zagraniami ze strony przeciwnej. Prawnik nie jest zaangażowany w sprawę emocjonalnie, nie da się sprowokować czy zbić z tropu. Profesjonalizm pełnomocnika pomoże Państwo na to, aby w sposób możliwie jak najmniej obciążający przejść przez proces postępowania rozwodowego i zacząć nowy etap w życiu.
Czy trzeba zatrudniać adwokata podczas rozwodu?
Posiadania adwokata to prawo, nie obowiązek. Można przejść przez rozwód zupełnie samodzielnie, zwłaszcza jeśli sprawa nie jest bardzo zawiła, w związku nie ma dzieci, istnieje rozdzielność majątkowa, a małżeństwo zgodnie chce się rozstać. Jednak nawet w takim przypadku dobrze jest udać się do adwokata po poradę prawną, aby nie być zaskoczonym, albowiem w trakcie trwania rozwodu osoby niedoświadczone mogą zostać oszukane przez drugą stronę, co będzie skutkowało nieodwracalnymi skutkami.
W większym mieście np. Wrocławiu, Warszawie czy Krakowie, sądy są mocno obłożone sprawami rozwodowymi, więc stresujące sytuacje mogą się przedłużać, a doświadczony prawnik pozwoli przejść przez nie jak najmniej boleśnie. Jeśli są Państwo zainteresowani usługami adwokata na terenie Wrocławia oraz województwa dolnośląskiego, zapraszam do kontaktu .