Szukaj radców prawnych w twojej miejscowości

Polecani radcy prawni w Polsce

Szukasz dobrego radcy prawnego online? W serwisie Specprawnik znajdziesz kancelarie prawne z Twojej okolicy. Zarejestrowani tu prawnicy udzielają darmowych wstępnych porad prawnych. Jeśli zdecydujesz, że potrzebujesz pomocy prawnika, możesz skorzystać z odpłatnej pomocy kierując się cennikiem zaproponowanym przez radcę prawnego (jeśli szukasz taniego prawnika, sortuj po „najniższa cena”). Skorzystaj także z naszego filtrowania. Kancelaria prawna, której szukasz określa kategorie problemów, którymi się zajmuje, dlatego u nas łatwo znajdziesz najlepszego radcę prawnego dla Twojej sprawy. Pomoc prawna głównie polegająca na udzielaniu porad i konsultacji prawnych to specjalność radców prawnych z naszego serwisu. Radca prawny sporządzi dla Ciebie opinię prawną, opracuje projekty aktów prawnych oraz wystąpi przed sądem lub urzędem w charakterze Twojego pełnomocnika albo obrońcy. Pamiętaj, że radca prawny może wystąpić w Twoim imieniu także przed Sądem Najwyższym, Trybunałem Konstytucyjnym, Naczelnym Sądem Administracyjnym, Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

wiecej

Przejdź do wyszukiwarki

Kancelaria radcy prawnego

Biecka 8/9, 38-300 Gorlice

  • Odpowiedzi na pytania

Witam, Mam na imie Dawid (21l). Pisze, poniewaz moja rodzina ma ogromny problem. Moj ojczym jest pasozytem, alkoholikiem. Pije praktycznie juz codziennie. Moja mama zlozyla papiery rozwodowe, ale problem jest tez taki ze dom w ktorym mieszkamy jest kupiony za pieniadze mamy jednak ojczym jest wpisany jako wspolwlasciciel. Jest szansa wyrzucenia go stad? Sprawia ze moje, mojej mamy oraz siostry zycie to koszmar. Odlacza prad, za ktory placi moja mama. Odlacza piec, ktory tez z mama razem kupili. W domu nic nie robi. Wyzywa tylko i narzeka jakie on ma ciezkie zycie. Zneca sie psychicznie nad nami wszystkimi. Prosze uwierzyc, moglbym sam to zalatwic stluc go jak to robia bandyci, ale co mi to da. Narobie sobie problemow i tak to sie zakonczy. Jaka jest szansa wyrzucic go z domu nawet tak zeby moja mama mogla go splacic. Nie dorzuca sie do niczego, moja mama dostaje wyplate i oplaca wszystkie rachunki , raty itp. Po oplaceniu nie ma nawet zeby kupic maslo do domu. Ojczym kupi wegiel raz na jakis czas i nic wiecej. Mowi wtedy ze wydaje kupe kasy na wegiel. Rzucilem studia, wlasnie robie kurs po ktorym mam nadzieje znajde jakas lepsza prace by pomoc mamie. Prosze nam pomoc. Co my mamy zrobic? Jak moja mama ma sie od niego jak najszybciej uwolnic. Co ona musi zrobic? Co zrobic zeby przestal zatruwac nam zycie. Codziennie awantura, codziennie nerwy. Moja mama nie wytrzymuje nerwowo. Prosze nam pomoc.. Moze to nie wyglada tak strasznie jak to pisze. Ale tak jest. Pozdrawiam

Proszę wystąpić z pozwem o eksmisje.uzasadniejąć, że ojczym swoim zachowaniem unie,możliwa delsze zamieszkiwanie z nim

Kancelaria Radcy Prawnego Dawid Pszczółka

Jana III Sobieskiego 3/3, 44-200 Rybnik

Odpowiada w ciągu 24 godzin

  • Odpowiedzi na pytania
  • Publikacje

Jolanta Skrobowska Kancelaria Radcy Prawnego

Warszawa

Odpowiada w ciągu 10 godzin

  • Odpowiedzi na pytania

Witam. Jeżdżę na co dzień deskorolką elektryczną. Ostatnio wracając z pracy wjechałem na nierówność, straciłem równowagę i przewróciłem się. Mam zwichnięty obojczyk i obecnie przebywam na zwolnieniu. Zgłosiłem do pracodawcy że stało się to w drodze z pracy. Czy jest możliwość że zostanie to uznane jako wypadek w drodze do/z pracy? Dodam, że nie jechałem szybko i jestem doświadczony w jeździe na pojazdach elektrycznych.

Zgodnie z art. 57b ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Jednakże uważa się, że wypadek nastąpił w drodze do pracy lub z pracy, mimo że droga została przerwana jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, a także wówczas, gdy droga, nie będąc drogą najkrótszą, była dla ubezpieczonego, ze względów komunikacyjnych, najdogodniejsza. 2. Za drogę do pracy lub z pracy uważa się oprócz drogi z domu do pracy lub z pracy do domu również drogę do miejsca lub z miejsca: 1) innego zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego; 2) zwykłego wykonywania funkcji lub zadań zawodowych albo społecznych; 3) zwykłego spożywania posiłków; 4) odbywania nauki lub studiów. Obowiązkiem pracownika jest niezwłoczne zawiadomienie pracodawcy, który ustala okoliczności wypadku. Na podstawie oświadczeń poszkodowanego i świadków oraz na podstawie dowodów zgromadzonych przez służby, takie jak policję, straż pożarną, pogotowie ratunkowe, ustalane są wszystkie fakty dotyczące zdarzenia. Na ich podstawie sporządza się kartę wypadku. Pracodawca ma na jej sporządzenie 14 dni od uzyskania informacji  o zdarzeniu. W sytuacji gdy pracodawca uzna, że nie doszło do wypadku w drodze do lub z pracy, ma obowiązek podać uzasadnienie decyzji w karcie wypadku. Mając powyższe na uwadze, wydaje się, że opisywane przez Pana zdarzenie powinno zostać uznane za wypadek w drodze do pracy, o ile spelnion zostały przesłanki wymienione w ww. artykule 57b.

Rzeszów

Odpowiada w ciągu 3 godzin

  • Odpowiedzi na pytania

Dzień dobry, potrzebuje pomocy prawnej. Czy osoba która prowadzi własną działalność gospodarczą (ośrodek) moze posiadać swój własny sklep bez kasy/paragonu?

Obowiazek posiadania kasy fiskalnej zależy od rodzaju prowadzonej działalności Określa to Rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących: § 4 ust. 1 pkt 2 2) świadczenia usług:a) przewozów pasażerskich w samochodowej komunikacji, z wyłączeniem przewozów wymienionych w poz. 15 i 16 załącznika do rozporządzenia,b) przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami,c) naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania),d) w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,e) w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów,f) w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, z wyłączeniem usług świadczonych przez osoby wymienione w poz. 51 załącznika do rozporządzenia,g) prawniczych, z wyłączeniem usług określonych w poz. 28 załącznika do rozporządzenia,h) doradztwa podatkowego, i) związan ych z wyżywieniem (PKWiU 56), wyłącznie:– świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz– usług przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (catering),j) fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych,k) kulturalnych i rozrywkowych – wyłącznie w zakresie wstępu na przedstawienia cyrkowe,l) związanych z rozrywką i rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne, Limit obrotu do kasy w roku 2018 nie uległ zmianie. Zgodnie z generalną zasadą dla wszystkich podatników, którzy prowadzą sprzedaż towarów i usług na rzecz osób fizycznych kasa fiskalna jest obowiązkowa, jeżeli ich obroty przekroczą 20 000. Do limitu nie zalicza się takich czynności jak sprzedaż: nieruchomości, środków trwałych, wartości prawnych i niematerialnych. Zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej Podatnicy, którzy jeszcze nie muszą myśleć o zakupie kas fiskalnych, to między innymi: prowadzący czynności notarialne, oferujący usługi usługi telekomunikacyjne (również art. 2 ust. 25a ustawy o VAT), świadczący usługi elektroniczne, którzy równocześnie oferują usługi telekomunikacyjne (o których mowa w art. 2 pkt 26 ustawy o VAT), oferujący usługi ubezpieczeniowe i finansowe, z wyłączeniem usług w zakresie wymiany walut świadczonych przez inne podmioty niż banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, oferujący usługi związane z obsługą rynku nieruchomości, jeżeli świadczenie tych usług w całości zostało udokumentowane fakturą, prowadzący sprzedaż wysyłkową - jednak tylko w wypadku, kiedy zapłata zostanie przelana na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła dostawa i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).

Kancelaria Radcy Prawnego Paweł Szczyglak

Warszawa

Warszawa

  • Odpowiedzi na pytania

Kancelaria Prawna Goszczyński

Dmowskiego 15/306, 50-203 Wrocław

  • Odpowiedzi na pytania

W sprawie o stwierdzenie nabycia spadku sąd powołał biegłego psychiatrę, który od blisko roku umyślnie zwleka z wydaniem opinii o poczytalności zmarłego i nie zwraca akt. Miał zakreślony termin 2 miesiące. Opinię miał wydać na podstawie akt sprawy. Na analizę akt i przesłuchanie nagrań rozmów ze zmarłym potrzeba nie więcej niż 3-4 godziny. Biegły kilka razy był wzywany do zwrotu akt i za każdym razem wysyłał jakieś wyjaśnienia oraz zobowiązywał się do zwrotu akt z opinią za miesiąc, po czym ich nie zwracał. Z tego powodu jako spadkobierca testamentowy nie mam dostępu do majątku zmarłego, bo nie mam orzeczenia sądu o nabyciu spadku. 1. Co mogę zrobić w tej sprawie? 2. Czy mogę żądać od biegłego w osobnej sprawie cywilnej odszkodowania za przewlekanie postępowania spadkowego i opóźnienie wydania opinii?

Czy kierował Pan pismo do sądu prowadzącego sprawę pismo o przyspieszenie jej rozpoznania ( wniosek o pilne rozpoznanie sprawy)?. Strona nie może zmusić sądu do działania, jednakże ma Pan prawo do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki. Jeżeli wniosek o przyspieszenie rozpoznania sprawy nie pomoże, wówczas należy rozważyć wniesienie skargi na przewlekłość. Zasady i tryb wnoszenia oraz rozpoznawania skargi została uregulowana w ustawie z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz.U.2018.75 t.j.)

Witam. Dnia 29.06 młody kierowca cofając uszkodził mi przód auta, jest rozwalona między innymi chłodnica co powoduje że samochodem nigdzie się nie ruszę.. Dzwoniąc do ubezpieczalni oferują mi auto zastępcze na tydzień.. A w tydzień nie naprawią mi samochodu.. Za każdy kolejny dzień rzekomo mam płacić około 200zl. Dowiedziałem się, że mają obowiązek dać mi auto zastępcze na cały okres naprawy, a nie tylko na tydzien.. Co mogę w tej sprawie zrobić? Jakie podjąć kroki? Dodam że potrzebuję pojazd ponieważ codziennie dojeżdżam do pracy. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!!

Dzień dobry. W związku z tym, że Pana pojazd nie może poruszać się bezpiecznie po drogach publicznych zasadnym jest domaganie się od ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia pojazdu zastępczego z segmentu w którym został sklasyfikowany Pana uszkodzony pojazd (tzn. jeżeli Pana należy do segmentu D to przysługuje Panu pojazd zastępczy z segmentu D). Pojazd zastępczy przysługuje na czas rzeczywistego czasu naprawy (nie technologicznego czasu naprawy) Pana pojazdu. Do czasu naprawy zalicza się również okres, w którym pojazd stoi na parkingu przy zakładzie naprawczym w oczekiwaniu na oględziny czy w oczekiwaniu na brakujące części zamienne a więc w okresie niezbędnym i koniecznym do przywrócenia stanu sprzed szkody. Sformułowanie „okres konieczny i niezbędny” oznacza nic innego jak obowiązek zwrotu kosztów wynajmu samochodu za rzeczywisty, a nie technologiczny okres naprawy uszkodzonego pojazdu (vide: Wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 7 kwietnia 2015 r. sygn. akt II Ca 1767/14). Ograniczenie okresu, za który przysługuje refundacja kosztów najmu pojazdu zastępczego do tzw. technologicznego czasu naprawy, nie tylko nie realizuje zasady pełnego odszkodowania, ale również naraża poszkodowanego na poniesienie dodatkowych wydatków, które nie wystąpiłyby, gdyby szkoda nie została jej wyrządzona. (vide: Wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 7 kwietnia 2015 r. sygn. akt II Ca 1767/14). Ubezpieczyciel odmawiają podstawienia pojazdu zastępczego narusza prawo poszkodowanego do domagania się pojazdu zastępczego w klasie pojazdu uszkodzonego przez cały okres naprawy.

Leasing w Santander Consumer Multirent. Sprawa dotyczy ubezpieczenia własnego. Zgodnie z OWUL należy przekazać dokumenty do akceptacji na 30 dni przed końcem ubezpieczenia. Problem w tym, że proces cesji, w wyniku której nabyłem samochód trwał tak długo, że umowa cesji podpisana została na niecały tydzień przed ww. terminem umownym. Zgłosiłem swoje zastrzeżenia podczas podpisywania umowy, że fizycznie niemożliwe jest spełnienie warunków OWUL. Zapewniono mnie, że nie powinno być problemu. Jednakże ostatecznie problem jest. Wysłałem stosowny wniosek - bez odpowiedzi, wszystko na wariackich papierach, zawarłem ubezpieczenie ostatniego dnia dla zachowania ciągłości - ale ostatecznie otrzymałem powiadomienie, że ubezpieczenie zawarto za mnie i należy złożyć wniosek o jego rozwiązanie z oświadczeniem, że poddaję się obciążeniu mnie kosztami z tego tytułu. Reklamację odrzucono powołując się znowu na przepisy OWUL, co do których zgłoszono zastrzeżenia (powinienem wysłać dokumenty w terminie, kiedy nawet nie byłem stroną). Ze swojej strony dołożyłem wszelkich starań, by proces przebiegł sprawnie, a masywne opóźnienia są po stronie SCM. Oprócz wielu maili, spędziłem na infolinii całe godziny próbując załatwić sprawę - bezskutecznie. Czuję dużą niesprawiedliwość i jestem zdeterminowany, by rozstrzygnąć spór choćby na drodze sądowej, jeśli zajdzie taka potrzeba. Uprzejmie proszę o kontakt.

Szanowny Panie, a czy ma Pan potwierdzenia wysłania uwag i zlozenia dokumentow ? Należałoby dobrze przeanalizować OWUL i zweryfikować co to były za uwagi

Dzień dobry.Mam takie pytanie.Chodzi o to , że od ponad roku prowadzę kanał na YouTube. Od niecałego roku zarabiam na nim . Narazie są to niewielkie kwoty , nie przekraczają 500 zł miesięcznie. Pieniędzy tych nie przelałam jeszcze na konto bankowe , one cały czas są na koncie AdSense. Czyli ich nie mam tak jakby ponieważ nie podałam jeszcze nr.konta bankowego , dlatego nie mogę ich wyplacac.Kwota jaką uzbierałam przez te kilka miesiecy wynosi nieco ponad 4 tys. I problem tkwi w tym,że chciałabym przelać te pieniądze na konto , jednakże niewiem co z podatkiem. Czy wystarczy jak rozlicze się raz w roku czy muszę zakładać działalność gospodarczą? Co na ten moment nie zabardzo by mi się opłacało gdyż moje zarobki jak narazie napewno nie będą przekraczały 1000 zł mies. Gdyz narazie tak jak mówiłam wynoszą około 500 zł,400 czasem 300 zł miesięcznie. I niewiem co teraz zrobić . A chce aby wszystko było zgodnie z prawem. Dlatego bardzo proszę o poradę . Dziękuję za odpowiedź.

W Pani przypadku możemy mówić o działalności nierejestrowanej (nierejestrowanej lub nieewidencjonowanej) polegającej na drobnej działalność zarobkowej. Taka działalność nie wymaga rejestracji firmy. Ww działalność można prowadzić jeżeli: - przychody z działalności w żadnym miesiącu 2021 roku nie przekroczą kwoty 1400 zł. W 2022 roku - kwoty 1505 zł (stanowiącej 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia) - w okresie ostatnich 60 miesięcy (5 lat) nie wykonywała Pani działalności gospodarczej. Przychody z działalności nierejestrowanej rozlicza się w zeznaniu rocznym PIT-36, według skali podatkowej. Można również odpisać koszty od podatku na podstawie otrzymanych faktur zakupowych i ewidencji przychodów i kosztów

Kancelaria Radcy Prawnego Anna Garus

Łódź

Narutowicza 49 lok.5, 90-130 Łódź

  • Odpowiedzi na pytania

Witam, od ponad roku regularnie płacę alimenty, jednak mam też zaległy dług alimentacyjny. Od stycznia bieżącego roku jestem zatrudniony na umowę o pracę na najniższą krajową i dopiero teraz mój pracodawca dostał pismo od komornika o zajęciu wynagrodzenia w wysokości aż 60% wynagrodzenia. Pytanie brzmi, czy jest jakakolwiek możliwość, aby wynagrodzenie nie było zajęte i aby np spłacać ten dług alimentacyjny chociaż po 200-300 zł byle by tylko wypłata była odblokowana? Ponieważ jest to dość duża kwota a chce regularnie opłacać alimenty plus z czegoś trzeba się utrzymać. Proszę o szybką poradę czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji.

Dzień dobry, w przypadku egzekucji alimentów zajęcie dotyczy również minimalnej kwoty wynagrodzenia za pracę. Komornik jest związany wnioskiem egzekucyjnym, który skierował do niego wierzyciel, czyli najprawdopodobniej uprawniony do alimentów (dziecko), reprezentowane przez przedstawiciela ustawowego (matkę), w związku z czym najlepiej byłoby ustalić z wierzycielem, że będzie Pan regularnie płacił alimenty bezpośrednio matce dziecka bez pośrednictwa komornika, i żeby wierzyciel złożył wniosek do komornika o umorzenie egzekucji. Jeśli pomiędzy Panem a matką dziecka występuje konflikt i nie zgodzi się na złożenie wniosku, to istnieje jeszcze możliwość złożenia takiego wniosku przez Pana, ale tylko co do alimentów przyszłych. Tutaj jednak konieczne jest spełnienie dwóch warunków: 1. zapłata dotychczasowych alimentów; 2. złożenie na rachunek depozytowy Ministra Finansów sumę równającą się sumie świadczeń periodycznych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy. Ponadto, komornik ma obowiązek wstrzymać się z dokonaniem czynności, jeśli dłużnik przedstawi komornikowi niebudzący wątpliwości dowód na piśmie, że wierzyciel udzielił mu zwłoki. z wyrazami szacunku radca prawny Anna Garus

Witam . mam pytanie co zrobic zeby babcia dziecka ktora nie ma zadnych praw nie zabraniala kontaktu ojca z dzieckiem bo od jakiegos czasu babcia zabrania widywania sie dziecka z ojcem

1. jeśli jest orzeczenie, w którym sąd ustalił kontakty z dzieckiem (postanowienie ustalające kontakty, wyrok rozwodowy) to w przypadku braku respektowania tego postanowienia istnieje możliwość egzekwowania kontaktów z dzieckiem. Warunkiem jest, aby w orzeczeniu było precyzyjnie wskazane, kiedy miał być realizowany kontakt z dzieckiem, ponieważ dopiero wtedy możliwe będzie stwierdzenie, że w konkretnym przypadku kontakty były uniemożliwione. Jak również istnieje możliwość skorzystania z interwencji Policji w zakresie przyjazdu na miejsce i sporządzeniu notatki ze zdarzenia, która miałaby wartość dowodową, przy ewentualnym skierowaniu wniosku do sądu o zagrożeniu ukaraniu kwotą grzywny za każde utrudnienie lub uniemożliwienie kontaktu z dzieckiem. Choć to oczywiście odradzam, gdyż często zaognia sytuację, która i tak bywa napięta. Ponadto, Policja nie ma obowiązku przyjechać na takie zgłoszenie. 2. jeśli kontakty nie są w żaden sposób uregulowane prawnie to należy to zrobić, właśnie po to, żeby uchronić się przed sytuacjami, w których dochodzi do utrudniania lub uniemożliwiania kontaktów. Oczywiście jak we wszystkich sprawach rodzinnych należy starać się załatwić sprawę jak najbardziej polubownie ze względu na dobro dziecka. pozdrawiam serdecznie radca prawny Anna Garus

KancelariaRadcy Prawnego Agata Sadowska

Mickiewicza 12 lok 6, 14-300 Morąg

  • Odpowiedzi na pytania

Kancelaria Radcy Prawnego Anna Korsak

Łokietka 32-33 lok.49, 66-400 Gorzów Wielkopolski

  • Odpowiedzi na pytania

Kancelaria Radcy Prawnego Jakub Kulczyński

Bednarska 23/1, 80-848 Gdańsk

Odpowiada w ciągu 24 godzin

  • Odpowiedzi na pytania

Mam brata który 64 lata, ma problem alkoholowy i jest na rencie. Nasi rodzice nie żyją, nie mamy innego rodzeństwa. Ze utrzymujemy ze sobą, żadnych kontaktów. Mieszkamy od siebie ok. 100 km. Czy istnieje ryzyko, że brat wystąpi do Sądu o alimenty, które mogłabym płacić. Ja mam niską emeryturę, natomiast mąż ma stosunkowo wysoką. Czy rozdzielność majątkowa moja i męża mogła by mnie przed alimentami uchronić. Nadmieniam, że mieszkanie w którym brat mieszkał z naszą mamą pozostało w jego dyspozycji. Ja schorowaną mamę wzięłam do siebie. Mama była całkowicie niezdolna do samodzielnej egzystencji a ja byłam jej opiekunem prawnym Opiekowałam się nią 7 lat. Zmarła w 2015 roku. Za odpowiedź z góry serdecznie dziękuję, Zofia Wysłano 18.07.2024 r.

Brat niestety będzie miał prawo wystąpić do sądu i pozwać Panią o alimenty, ale tylko jeśli znajdzie się w niedostatku, czyli w sytuacji kiedy będzie niezdolny zaspokoić samodzielnie swoje podstawowe potrzeby życiowe. Będzie mogła Pani jednak się przed tym bronić i strać się wykazać, że jest to dla Pani nadmierne obciążenie. Zgodnie z art. 134 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w stosunku do rodzeństwa zobowiązany może uchylić się od świadczeń alimentacyjnych, jeżeli są one połączone z nadmiernym uszczerbkiem dla niego lub dla jego najbliższej rodziny. Rozdzielność majątkowa może być w pewnym sensie jakimś rozwiązaniem, ale nie ma gwarancji, że skutecznym.

Wróć na górę